Wydrukuj tę stronę
środa, 08 grudzień 2021 20:38

Jaki garnek wybrać, czyli krótki przewodnik po rodzajach materiałów, z których wyprodukowane są naczynia

garnki Zwieger garnki Zwieger pixabay

Jakie garnki są najzdrowsze: ze stali nierdzewnej, czy emaliowane? Na którego producenta garnków postawić? Których modeli garnków wystrzegać się, a które posłużą nam przez długie lata użytkowania?

Te i inne pytania nasuwają nam się, gdy stoimy przed zakupem pierwszego zestawu garnków do domu.

Garnki stalowe

Jedna z kluczowych decyzji, jaką podejmiemy, dotyczy materiału, z którego wyprodukowane zostało naczynie. Na rynku mamy przede wszystkim garnki stalowe, które nie są najtańsze, ale ich wytrzymałość i odporność na zarysowania i zniekształcenia pod wpływem naprzemiennego gotowania i czyszczenia środkami chemicznymi jest bardzo wysoka. Nie bez powodu należą do najczęściej wybieranych modeli na rynku w Polsce. Szukając dobrej jakości garnków stalowych, zwróćmy uwagę na to, aby stal nierdzewna, z której wykonany jest produkt, miało oznaczenie co najmniej 18/10. Zamiennie, może to być po prostu stal węglowa. Jeśli stal nie spełnia tych kryteriów, wówczas powinna być pokryta dodatkową, zabezpieczającą powłoką wewnątrz. Do czołówek pod względem jakości należą garnki marki Zwieger. Nie rysują się, nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur, można w nich gotować na parze oraz wstawić do piekarnika, dusić oraz smażyć potrawy bez obaw o przywieranie zawartości do ścianek lub do dna garnka.

Garnki aluminiowe i emaliowane

Nieco tańsze są garnki emaliowane i aluminiowe. I jedne i drugie bywają uznawane za wybór kontrowersyjny, ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na przygotowane potrawy, jakie mogą te naczynia wywierać. Dotyczy to szczególnie garnków aluminiowych, które w kontakcie z gorącą i kwaśną zawartością mogą emitować groźne dla naszego organizmu cząstki glinu. Na szczęście jednak nowoczesne modele, takie jak np. aluminiowe garnki Zwieger są przed tym doskonale zabezpieczone: ich powłoka pokryta jest materiałem ochronnym, który nie tylko zapobiega reakcjom chemicznym zachodzącym między aluminium, ale też zapobiega przywieraniu się jedzenia do wewnętrznych części naczynia. Dodatkowo, garnki aluminiowe tego producenta wyposażone są w ebonitową rączkę, która nie nagrzewa się.

Garnki teflonowe

Garnki teflonowe natomiast mają bardzo trwałą powłokę, umożliwiającą gotowanie i smażenie bez grama tłuszczu. Korzystając z garnków teflonowych, należy używać tylko silikonowych sztućców do mieszania, aby nie uszkodzić warstwy teflonu.

Garnki szklane

Ciekawostką są też garnki ze specjalnego, odpornego na wysokie temperatury szkła. Szkło nie wchodzi w reakcje z zawartością garnka. Garnki szklane można postawić na kuchence gazowej, elektrycznej i wstawić do piekarnika.