Ich obecność pozwala na nadanie ścianom i sufitom płaskiej powierzchni, zapewnienie ochronny oraz ozdabianie wnętrz i elewacji budynków. Jednym z lepszym rozwiązań dostępnych na rynku pozwalających na realizację wszystkich tych funkcji są tynki szlachetne w postaci baranka, kornika lub mozaiki, które charakteryzują się ponadprzeciętnymi właściwościami eksploatacyjnymi i wyjątkowym wyglądem. Czym jeszcze wyróżniają się tynki szlachetne na tle innych technik wykończeniowych? Jaki rodzaj tynku dekoracyjnego wybrać? Wyjaśniamy!
Tynk szlachetny – dekoracyjne techniki wykończeniowe
Na przestrzeni lat, branża budowlana zyskała szereg nowych technik wykończeniowych pozwalających na uzyskanie wysokich własności wytrzymałościowych oraz doskonałej prezencji elewacji budynków. Jednym z nich są tynki szlachetne, które stanowią wysokiej klasy materiał wykończeniowy pozyskiwany poprzez połączenie cementu, pigmentów, kruszywa mineralnego szlachetnego i dodatków dekoracyjnych w skomplikowanym procesie produkcyjnym. Pozwala to na uzyskanie produktu o niezwykle wysokiej funkcjonalności – tynki szlachetne zapewniają doskonałą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz pozwalają na nadanie estetycznego wyglądu elementom budynków.
Tynki szlachetne na elewacje – baranek, kornik i mozaika
Tynki szlachetne to materiały stanowiące luksusowy materiał wykończeniowy, który daje ogromne możliwości aranżacyjne i z powodzeniem stosowany jest do wykończenia elewacji budynków mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na różnorodność produktów dostępnych na rynku, która pozwala na wybór pomiędzy szeregiem rozwiązań proponowanych przez producentów tego rodzaju wyrobów. Kluczowym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o zakupie tynku szlachetnego odgrywa faktura tynku, która w głównej mierze decyduje o końcowym efekcie wizualnym tynku. Do najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku zalicza się struktury tynku, takie jak baranek, kornik i mozaika.
Baranek to zdecydowanie najczęściej wybierana struktura tynku, która posiada jednolite, równomierne rozłożone uziarnienie prezentujące się niezwykle estetycznie i ponadczasowo. Struktura typu kornik daje z kolei efekt nieregularnych złożeń wizualnie podobnych do niewielkich kanalików formowanych w przyrodzie przez owady. Ten sposób wykończenia elewacji budynku jest różnorodny i pozwala na uzyskanie unikatowego wykończenia. Jednak tynki strukturalne o fakturach baranka lub kornika to klasyczna propozycja dekoracyjnego wykończenia elewacji budynku, którą można wzbogacić poprzez pokrycie elewacji tynkiem mozaikowym. Tynk szlachetny typu mozaika przyjmuje postać drobnego kruszywa oferowanego w wielu wzorach i kolorach, co pozwala to na dopasowanie odpowiedniego produktu do danej aranżacji i podkreślenie charakteru Naszego domu
Mozaika, baranek a może kornik? Który tynk szlachetny wybrać na elewację?
Wybór odpowiedniej struktury tynku elewacyjnego to indywidualna kwestia, która wymaga uwzględnienia Naszych potrzeb i warunków, w jakich eksploatowana będzie powierzchnia pokrywanych ścian. Podstawową kwestią jest analiza zabrudzeń ścian elewacyjnych. W przypadku obiektów położonych blisko dróg, zakładów produkcyjnych czy innych miejsc generujących duże zanieczyszczenie powietrza warto zdecydować się na elewację o strukturze baranka. Ten sposób wykończenia fasady [pozwoli na uzyskanie stosunkowo gładkiej powierzchni – będzie ona łatwiejsza w utrzymaniu czystości, co pozwoli na zadbanie o estetykę całego budynku. W przypadku struktury kornika, elewacja jest bardziej narażona na gromadzenie się zabrudzeń czy powstawanie nieestetycznych zacieków przy zmywaniu zgromadzonych zabrudzeń. Ten typ wykończenia powierzchni ścian lepiej sprawdzi się, więc w łagodniejszych warunkach eksploatacji.