wtorek, 15 marzec 2022 12:56

Mozaika, baranek a może kornik? Który tynk szlachetny wybrać na elewację?

Tynk szlachetny Tynk szlachetny pixabay

Materiały elewacyjne, takie jak tynk to elementy wykończeniowe pokrywające powierzchnią ścian zewnętrznych i wewnętrznych budynków.

 

Ich obecność pozwala na nadanie ścianom i sufitom płaskiej powierzchni, zapewnienie ochronny oraz ozdabianie wnętrz i elewacji budynków. Jednym z lepszym rozwiązań dostępnych na rynku pozwalających na realizację wszystkich tych funkcji są tynki szlachetne w postaci baranka, kornika lub mozaiki, które charakteryzują się ponadprzeciętnymi właściwościami eksploatacyjnymi i wyjątkowym wyglądem. Czym jeszcze wyróżniają się tynki szlachetne na tle innych technik wykończeniowych? Jaki rodzaj tynku dekoracyjnego wybrać? Wyjaśniamy!

Tynk szlachetny – dekoracyjne techniki wykończeniowe

Na przestrzeni lat, branża budowlana zyskała szereg nowych technik wykończeniowych pozwalających na uzyskanie wysokich własności wytrzymałościowych oraz doskonałej prezencji elewacji budynków. Jednym z nich są tynki szlachetne, które stanowią wysokiej klasy materiał wykończeniowy pozyskiwany poprzez połączenie cementu, pigmentów, kruszywa mineralnego szlachetnego i dodatków dekoracyjnych w skomplikowanym procesie produkcyjnym. Pozwala to na uzyskanie produktu o niezwykle wysokiej funkcjonalności – tynki szlachetne zapewniają doskonałą ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz pozwalają na nadanie estetycznego wyglądu elementom budynków.

Tynki szlachetne na elewacje – baranek, kornik i mozaika

Tynki szlachetne to materiały stanowiące luksusowy materiał wykończeniowy, który daje ogromne możliwości aranżacyjne i z powodzeniem stosowany jest do wykończenia elewacji budynków mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na różnorodność produktów dostępnych na rynku, która pozwala na wybór pomiędzy szeregiem rozwiązań proponowanych przez producentów tego rodzaju wyrobów. Kluczowym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o zakupie tynku szlachetnego odgrywa faktura tynku, która w głównej mierze decyduje o końcowym efekcie wizualnym tynku. Do najpopularniejszych rozwiązań dostępnych na rynku zalicza się struktury tynku, takie jak baranek, kornik i mozaika.

Baranek to zdecydowanie najczęściej wybierana struktura tynku, która posiada jednolite, równomierne rozłożone uziarnienie prezentujące się niezwykle estetycznie i ponadczasowo. Struktura typu kornik  daje z kolei efekt nieregularnych złożeń wizualnie podobnych do niewielkich kanalików formowanych w przyrodzie przez owady. Ten sposób wykończenia elewacji budynku jest różnorodny i pozwala na uzyskanie unikatowego wykończenia. Jednak tynki strukturalne o fakturach baranka lub kornika to klasyczna propozycja dekoracyjnego wykończenia elewacji budynku, którą można wzbogacić poprzez pokrycie elewacji tynkiem mozaikowym. Tynk szlachetny typu mozaika przyjmuje postać drobnego kruszywa oferowanego w wielu wzorach i kolorach, co pozwala to na dopasowanie odpowiedniego produktu do danej aranżacji i podkreślenie charakteru Naszego domu

Mozaika, baranek a może kornik? Który tynk szlachetny wybrać na elewację?

Wybór odpowiedniej struktury tynku elewacyjnego to indywidualna kwestia, która wymaga uwzględnienia Naszych potrzeb i warunków, w jakich eksploatowana będzie powierzchnia pokrywanych ścian. Podstawową kwestią jest analiza zabrudzeń ścian elewacyjnych. W przypadku obiektów położonych blisko dróg, zakładów produkcyjnych czy innych miejsc generujących duże zanieczyszczenie powietrza warto zdecydować się na elewację o strukturze baranka. Ten sposób wykończenia fasady [pozwoli na uzyskanie stosunkowo gładkiej powierzchni – będzie ona łatwiejsza w utrzymaniu czystości, co pozwoli na zadbanie o estetykę całego budynku. W przypadku struktury kornika, elewacja jest bardziej narażona na gromadzenie się zabrudzeń czy powstawanie nieestetycznych zacieków przy zmywaniu zgromadzonych zabrudzeń. Ten typ wykończenia powierzchni ścian lepiej sprawdzi się, więc w łagodniejszych warunkach eksploatacji.  

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:44
 • Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych
  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych

  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych są niezwykle ważne dla każdej firmy przewozowej. Nigdy nie można być pewnym co stanie się na drodze – dlatego ubezpieczenie jest tak ważne.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:56
 • Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia
  Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia

  Kolekcja Ona nawiązuje do śródziemnomorskiego klimatu. Wyróżnia się prostym i uniwersalnym designem, w którym najważniejsze okazują się dopracowane szczegóły oraz inspiracje naturalnymi zjawiskami (np. łagodne linie inspirowane silnymi, ale zarazem delikatnymi falami oceanu czy rozwiązania mające wpływ na ekologię).

  Written on wtorek, 26 kwiecień 2022 09:10
 • Filtr do okapu Ariston
  Filtr do okapu Ariston

  W dzisiejszych czasach otaczające powietrze, które jest niezbędnym elementem życia człowieka jest coraz bardziej zanieczyszczone.

  Written on środa, 06 kwiecień 2022 13:08
 • Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?
  Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?

  Obecnie oferty sieci komórkowych zawierające darmowe i nielimitowane SMS-y, MMS-y oraz spore pakiety internetowe są normą. Niemałym zainteresowaniem cieszą się również telefony na abonament, które można nabyć na bardzo korzystnych warunkach, zarówno w przypadku firm, jak i klientów indywidualnych. Jak jednak w ofertach operatorów sieci komórkowych przedstawiają się połączenia międzynarodowe? Na jakie propozycje dostawców mogą liczyć użytkownicy?

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:55
 • Hala namiotowa w ogrodnictwie
  Hala namiotowa w ogrodnictwie

  Jak zorganizować przestrzeń w ogrodzie lub na działce? Wiele osób zajmujących się hobbystycznie lub zawodowo uprawą roślin zdaje sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na porost jest odporność na zmienne warunki pogodowe.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:50
 • Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne
  Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne

  Łazienka to nie tylko miejsce mycia i higieny, ale także ostoja komfortu. Jej wystrój powinien być estetyczny i przyjemny dla oka, ponieważ jest to ważna część domu.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:42
 • Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?
  Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?

  Większości z nas chusteczki kojarzą się wyłącznie z wydmuchiwaniem nosa w trakcie przeziębienia. Okazuje się, że ich zastosowań jest zdecydowanie więcej. Dobrym tego przykładem może być stale trwająca pandemia.

  Written on wtorek, 29 marzec 2022 18:45
 • Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?
  Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?

  W przypadku maszyn budowlanych częstym problemem jest zużycie tulei. Dochodzi do niego, gdy maszyna ulega zużyciu w wyniku tarcia między ruchomymi częściami maszyny.

  Written on czwartek, 24 marzec 2022 21:28
 • MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!
  MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!

  Praca jest potrzebna każdemu człowiekowi, gdyż bez niej dzień nie jest dobrze zorganizowany, co znacznie pogarsza samopoczucie. Jak jednak wygląda szukanie pracy na rynku w dzisiejszych czasach?

  Written on środa, 16 marzec 2022 09:38