czwartek, 24 marzec 2022 21:28

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?

serwis maszyn budowlanych serwis maszyn budowlanych pixabay

W przypadku maszyn budowlanych częstym problemem jest zużycie tulei. Dochodzi do niego, gdy maszyna ulega zużyciu w wyniku tarcia między ruchomymi częściami maszyny.

Główną przyczyną tego zjawiska jest stosowanie tulei metalowych zamiast gumowych. Oznacza to, że w maszynie budowlanej znajduje się więcej elementów metalowych, co zwiększa prawdopodobieństwo ich zużycia.

Czy metalowe tuleje w maszynach to dobry pomysł?

Największy problem z tulejami metalowymi polega na tym, że nie są one tak trwałe jak gumowe, więc trzeba je często wymieniać. Może to być bardzo kosztowne i czasochłonne dla firmy budowlanej, zwłaszcza jeżeli tuleja jest pęknięta. Ponadto tuleje metalowe charakteryzują się mniejszym tarciem i mają tendencję do sklejania się, gdy stykają się z innymi materiałami, takimi jak brud i kurz. Aby zapobiec tego typu problemom, większość firm stosuje obecnie tuleje z kauczuku syntetycznego zamiast metalowych.

tuleje w maszynach

tuleje w maszynach

Tuleje wykonane z syntetycznych materiałów

Tuleje z kauczuku syntetycznego są wykonane z polimerów syntetycznych, które zostały specjalnie zaprojektowane do przenoszenia dużych obciążeń bez pękania lub szybkiego zużywania się. Te syntetyczne materiały są również odporne na korozję i rdzewienie oraz lepiej znoszą skrajne temperatury niż ich metalowe odpowiedniki. Tuleje z kauczuku syntetycznego są także bardziej przyjazne dla maszyn, ponieważ nie powodują żadnych uszkodzeń w kontakcie z innymi materiałami.

Tuleje do maszyn budowlanych

Tuleje do maszyn budowlanych są stosowane w wielu częściach maszyny. Należą do nich:

 • tuleje zwrotnicy;
 • tuleje przegubu łyżki;
 • tuleje przegubu lemiesza;
 • tuleje prętów siłowników ramion;
 • tuleje sworznia łożyska wahadłowego;
 • tuleja wału przekładni napędu głównego;
 • tuleja mocowania silnika;
 • tuleja napędu pompy.

  tulejowanie otworów

tulejowanie otworów

Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – jak to robić?

Jeśli chodzi o montaż tulei w maszynach, można przyjąć kilka różnych podejść. Wybór właściwej metody zależy od wielu czynników, takich jak: typ naprawianej maszyny, rozmiar i kształt tulei oraz umiejscowienie tulei na maszynie.

Istnieją dwa główne sposoby montażu tulei: pasowanie wciskane i pasowanie skurczowe. Oba sposoby mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby zrozumieć sposób działania każdego z nich, aby móc podjąć świadomą decyzję, który z nich będzie najlepszy dla naszych potrzeb.

Najlepszym sposobem montażu tulei jest użycie prasy hydraulicznej. Prasa hydrauliczna wykorzystuje olej lub płyn hydrauliczny pod wysokim ciśnieniem (do 10 000 psi), aby wcisnąć lub wciągnąć tuleję na miejsce, nie uszkadzając żadnych otaczających części maszyny ani nie powodując uszkodzeń podczas montażu. Proces ten może trwać od jednej godziny do kilku dni, w zależności od czasu potrzebnego pracownikom na usunięcie wszystkich starych tulei przed zamontowaniem nowych.

Pasowanie termokurczliwe polega na podgrzaniu obu stron tulei do momentu ich lekkiego rozszerzenia, a następnie ponownym schłodzeniu, tak aby po ponownym schłodzeniu tuleje skurczyły się na miejsce, nie pozostawiając między sobą szczelin, które mogłyby później powodować problemy w postaci nieszczelności podczas użytkowania.

Tulejowanie otworów – jak często należy wymieniać tuleje?

Każda maszyna budowlana, w tym koparki i dźwigi, ma kilka tulei. W zależności od specyfikacji producenta, należy je wymieniać po 2000-3000 godzin pracy. Najlepszym sposobem jest rejestrowanie godzin pracy w dzienniku lub na komputerze. Można również poprosić ekipę konserwacyjną lub serwis hydrauliki siłowej o sprawdzenie, czy nie widzą żadnych oznak wskazujących na konieczność wymiany tulei w określonych odstępach czasu. W niektórych przypadkach, jeśli pojazd pracuje w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie temperatury lub częste drgania spowodowane nierównościami drogi, konieczna może być wymiana tulei częściej niż zaleca producent.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:44
 • Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych
  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych

  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych są niezwykle ważne dla każdej firmy przewozowej. Nigdy nie można być pewnym co stanie się na drodze – dlatego ubezpieczenie jest tak ważne.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:56
 • Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia
  Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia

  Kolekcja Ona nawiązuje do śródziemnomorskiego klimatu. Wyróżnia się prostym i uniwersalnym designem, w którym najważniejsze okazują się dopracowane szczegóły oraz inspiracje naturalnymi zjawiskami (np. łagodne linie inspirowane silnymi, ale zarazem delikatnymi falami oceanu czy rozwiązania mające wpływ na ekologię).

  Written on wtorek, 26 kwiecień 2022 09:10
 • Filtr do okapu Ariston
  Filtr do okapu Ariston

  W dzisiejszych czasach otaczające powietrze, które jest niezbędnym elementem życia człowieka jest coraz bardziej zanieczyszczone.

  Written on środa, 06 kwiecień 2022 13:08
 • Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?
  Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?

  Obecnie oferty sieci komórkowych zawierające darmowe i nielimitowane SMS-y, MMS-y oraz spore pakiety internetowe są normą. Niemałym zainteresowaniem cieszą się również telefony na abonament, które można nabyć na bardzo korzystnych warunkach, zarówno w przypadku firm, jak i klientów indywidualnych. Jak jednak w ofertach operatorów sieci komórkowych przedstawiają się połączenia międzynarodowe? Na jakie propozycje dostawców mogą liczyć użytkownicy?

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:55
 • Hala namiotowa w ogrodnictwie
  Hala namiotowa w ogrodnictwie

  Jak zorganizować przestrzeń w ogrodzie lub na działce? Wiele osób zajmujących się hobbystycznie lub zawodowo uprawą roślin zdaje sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na porost jest odporność na zmienne warunki pogodowe.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:50
 • Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne
  Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne

  Łazienka to nie tylko miejsce mycia i higieny, ale także ostoja komfortu. Jej wystrój powinien być estetyczny i przyjemny dla oka, ponieważ jest to ważna część domu.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:42
 • Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?
  Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?

  Większości z nas chusteczki kojarzą się wyłącznie z wydmuchiwaniem nosa w trakcie przeziębienia. Okazuje się, że ich zastosowań jest zdecydowanie więcej. Dobrym tego przykładem może być stale trwająca pandemia.

  Written on wtorek, 29 marzec 2022 18:45
 • Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?
  Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?

  W przypadku maszyn budowlanych częstym problemem jest zużycie tulei. Dochodzi do niego, gdy maszyna ulega zużyciu w wyniku tarcia między ruchomymi częściami maszyny.

  Written on czwartek, 24 marzec 2022 21:28
 • MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!
  MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!

  Praca jest potrzebna każdemu człowiekowi, gdyż bez niej dzień nie jest dobrze zorganizowany, co znacznie pogarsza samopoczucie. Jak jednak wygląda szukanie pracy na rynku w dzisiejszych czasach?

  Written on środa, 16 marzec 2022 09:38