czwartek, 26 maj 2022 10:28

Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?

Rębak do drewna Rębak do drewna pixabay

Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów. Co więcej, jeśli tylko podda się go odpowiedniej obróbce, można wykreować niesamowite przedmioty. Jednak drewno to także podstawowy surowiec w gospodarstwie domowym, którym chociażby pali się w kominku.

Niemniej jednak bez względu na to, czy prowadzimy profesjonalny zakład stolarski czy też mamy niewielki warsztat domowy, drewna nie da się obrobić bez specjalistycznych narzędzi. Wobec tego z pewnością przyda się chociażby rębak oraz strugarka. Choć te urządzenia na pierwszy rzut oka nie wyglądają na skomplikowane, to jednak w dalszym ciągu popełniane są błędy w ich użytkowaniu. Jak więc zrobić to poprawnie?

Jak korzystać z rębaka do drewna?

Rębak do drewna to urządzenie, które szybko i sprawnie pozwoli nam porąbać kloce drewna na zgrabne kawałki. Urządzenie to sprzedawane jest wraz z instrukcją obsługi, jednak rzadko kto zwraca na nią uwagę. Warto jednak wiedzieć, że niepoprawne korzystanie z rębaka może być niebezpieczne. Wobec tego zanim przystąpimy do pracy z maszyną zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie. Zarówno okulary jak i rękawice ochronne są z całą pewnością niezbędne. Kolejno należy sprawdzić czy rębak do drewna jest zablokowany. Jeśli tak, można przystąpić skierowania zsuwni w kierunku taczki lub miejsca, w którym chcemy rozpocząć pracę. Kolejno można po prostu położyć klocek drewna- zawsze w pozycji pionowej i włączyć silnik. Urządzenie wykona cała pracę za nas, a my będziemy mogli cieszyć się zgrabnie porąbanymi kawałkami drewna. Warto zwrócić jednak uwagę na grubość drewna i gałęzi- niektóre rębaki mają w tym zakresie pewne ograniczenia.

Poprawne wykorzystanie strugarki do drewna

Strugarka do drewna to jednak z bardziej zaawansowanych maszyn do obróbki tego materiału. Wbrew pozorom jednak, korzystanie z niej jest banalnie proste. Strugarka ta pozwoli nam na uzyskanie idealnego, pożądanego kształtu drewna, wyrównując jego brzegi i nadając mu odpowiednią grubość. Sposób jej wykorzystania zależy w dużej mierze od tego, na jaki model się zdecydowaliśmy. Niemniej jednak najprościej jest po prostu przesuwać kawałkiem drewna po wale nożowym urządzenia do momentu, w którym uzyska ono wymagany kształt czy też grubość. Wykorzystując strugarki czterostronne, mamy możliwość obrabiania surowca z każdej strony. Co więcej niektóre urządzenia wyposażone są w regulowane ograniczniki, zamontowane przy stole strugarki. Dzięki temu możliwa jest jeszcze bardziej precyzyjna obróbka drewna i sprawniejsza praca z maszyną.

 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych
  Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych

  Inteligentne prowadzenie firmy przewozowej opiera się o analizę różnorodnych rozwiązań, które potrafią usprawnić działanie całej firmy.

  Written on środa, 15 czerwiec 2022 17:56
 • Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?
  Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?

  Szafy metalowe są wykonane z odpornych materiałów, dzięki czemu nadają się do pracy w trudnych warunkach. Na przykład w szpitalach, laboratoriach i zakładach przemysłowych mogą one służyć przez dziesiątki lat.

  Written on wtorek, 14 czerwiec 2022 15:36
 • Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew
  Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew

  Silikony to materiały nieorganiczne, organiczne i hybrydowe, które są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. W przemyśle budowlanym można je znaleźć jako uszczelniacze, masy uszczelniające, masy szklarskie i membrany wodoszczelne.

  Written on poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:08
 • Ekologiczne środki czystości w eko domu
  Ekologiczne środki czystości w eko domu

  Musimy wreszcie przejrzeć na oczy i zacząć żyć tak, aby nasza planeta przestała cierpieć od nadmiaru śmieci. Dla obecnych 30-40-latków, którzy mają już dorastające dzieci kwestia dbania o środowisko jest znana, ale dla większości też,  nie znajduje się na liście priorytetów.

  Written on środa, 08 czerwiec 2022 14:10
 • Ogrodzenia gotowe do montażu
  Ogrodzenia gotowe do montażu

  Co to są ogrodzenia modułowe oraz na jakiego typu działkach sprawdzają się najlepiej? Wielość dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych i stylistycznych powoduje, że takie płoty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Poznaj ich zalety oraz dowiedz się, jak można nabyć płoty z prefabrykowanych elementów.

  Written on wtorek, 31 maj 2022 16:44
 • Regeneracja pomp i silników hydraulicznych
  Regeneracja pomp i silników hydraulicznych

  Hydraulika siłowa jest stosowana w maszynach budowlanych do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Działanie układów hydraulicznych polega na wykorzystaniu ciśnienia cieczy do poruszania tłoków, które naciskają na tłoczysko, a to z kolei porusza ładunek.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:23
 • Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?
  Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?

  Każdy rodzic staje przed wyborem odpowiedniej pościeli do łóżeczka dla niemowlęcia. Z uwagi na to, że skóra tak małego dziecka jest wrażliwa i delikatna, warto podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję w tej kwestii.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:19
 • Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?
  Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?

  Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów. Co więcej, jeśli tylko podda się go odpowiedniej obróbce, można wykreować niesamowite przedmioty. Jednak drewno to także podstawowy surowiec w gospodarstwie domowym, którym chociażby pali się w kominku.

  Written on czwartek, 26 maj 2022 10:28