Podstawy nowego przepisu
Podstawą do wprowadzenia nowych regulacji jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 października 2023 roku, sygnatura sprawy SK 23/19. W jego wyniku, Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmiany przepisów, mającej na celu usprawnienie i ujednolicenie sposobu opodatkowania garaży. Dzięki temu właściciele garaży wielostanowiskowych nie będą już ponosić wyższych kosztów związanych z podatkami od nieruchomości, które są niesprawiedliwie zróżnicowane w porównaniu do zwykłych budynków mieszkalnych.
Obowiązki informacyjne właścicieli
Kluczowym elementem procesu, jest złożenie odpowiednich informacji do urzędu skarbowego. Właściciele i współwłaściciele muszą złożyć formularz IN-1, który zawiera dane o powierzchni użytkowej garaży. Dokument ten należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 31 stycznia 2025 roku. Zgłoszenie to umożliwi urzędom stosowanie nowej, niższej stawki podatkowej, co bezpośrednio przełoży się na korzyści finansowe dla podatników.
Skutki wprowadzenia nowelizacji
Nowelizacja przepisów ma na celu nie tylko zrównanie opodatkowania garaży z opodatkowaniem budynków mieszkalnych, ale także przyczyni się do zwiększenia transparentności i sprawiedliwości podatkowej. Wprowadzenie jednolitych zasad dla wszystkich typów garaży eliminuje dotychczasowe rozbieżności, które były źródłem wielu kontrowersji i niejasności prawnych.
Wprowadzenie tych zmian jest ważnym krokiem na drodze do reformy systemu podatkowego, której celem jest sprawiedliwe i równomierne rozłożenie obciążeń podatkowych. Właściciele garaży wielostanowiskowych wreszcie będą mogli odetchnąć z ulgą, wiedząc, że ich obciążenia podatkowe zostaną znacząco zmniejszone.
Źródło: Murator