Dzięki tej wiedzy, korzystanie z niej będzie nie tylko komfortowe, ale i bezpieczne.
Ergonomiczne i prawne usytuowanie wędzarni
Zanim przystąpimy do budowy własnej wędzarni, powinniśmy się zastanowić, w którym miejscu warto ją umiejscowić. Bliskość okien i ogrodzenia odpada, gdyż nie wszyscy sąsiedzi mogą akceptować emitowany przez nią zapach. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jej postawienie z tyłu domu i to w możliwie dużej odległości od sąsiadów. Co więcej, można w tym celu stworzyć domowe "centrum rekreacyjne", którego istotą - poza wspomnianą wędzarnią - będzie np. ogród, taras, czy też oczko wodne.
Niezależnie od swej lokalizacji, wędzarnie ogrodowe powinny zostać osadzone na stabilnym gruncie. Ciężką wędzarnię należy osadzić na specjalnym, przeznaczonym do tego celu fundamencie. Lżejsze modele nie wymagają go, aczkolwiek dużo zależy tu zarówno od samej masy konstrukcji, jak i od rodzaju gruntu, w którym jest ona umiejscowiona. Te najbardziej rozbudowane, muszą być stawiane przez fachowców. Od strony prawnej, konieczność zgłaszania budowy wędzarni lub też uzyskania pozwolenia na jej postawienie, zależy w głównej mierze od sposobu jej powiązania z gruntem i od jej powierzchni (max 25 m2).
Podział wędzarni ze względu na materiał wykonania
1. Wędzarnie murowane - najczęściej produkuje się je z kamienia lub cegły. Inwestorzy często decydują się właśnie na nie, gdyż każda z nich wyróżnia się niepowtarzalną i wyjątkową estetyką. Konstrukcje murowane doskonale znoszą też oddziaływania zewnętrzne i... nie wymagają konserwacji.
2. Wędzarnie drewniane - to idealny wariant w kontekście wędzenia profesjonalnego. Zaleca się przy tym, aby konstrukcję drewnianą wykonać np. z drzewa liściastego. Wadą takiego rozwiązania jest jego stosunkowo niewielka trwałość. Pewnym ograniczeniem może być też jego znaczna podatność na wilgoć i konieczność okresowej konserwacji elementów drewnianych.
3. Wędzarnie metalowe - to konstrukcje, których wygląd może i nie jest zbyt wyrafinowany, ale za to są one niezwykle funkcjonalne i trwałe. Niestety, dużym ograniczeniem jest również ich niewielka bezwładność cieplna, gdyż szybko się one nagrzewają i stygną.
Podsumowując, budowa wędzarni to z pewnością ważny krok na drodze do przyrządzania smacznych i pożywnych potraw wędzonych. Warto go poczynić, aczkolwiek trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Informacji na ten temat można poszukać np. w firmie Pekabet, która specjalizuje się w ich p