poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45

Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

firana woalowa firana woalowa pixabay

Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

 

Klika słów o tym, czym jest woal

Woal jest bardzo cienki materiał o niezwykle efektownym wyglądzie, który jest przede wszystkim stosowany przy produkcji firanek (choć nie jest to jedyny obszar wykorzystania tego materiału). Najlepsze firany woal są bardzo różnorodne, co pozwala na ich dopasowanie do każdego typu wnętrza, niezależnie od tego, w jakim stylu zostało urządzone. To idealne rozwiązanie zarówno do wnętrz klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych, czasem wręcz nieco ekstrawaganckich. Takie firany są bardziej lekkie i przewiewne, a sam materiał bez zbędnego wysiłku naprawdę bardzo dobrze układa się na oknie. To najlepsze rozwiązanie szczególnie dla okien o niestandardowych wymiarach, w przypadku których znalezienie dobrych firanek bywa dość problematyczne.

Woal jest materiałem, który powstaje z połączenia bawełny, poliestru oraz poliamidów.

Firany z woalu - gładkie czy kreszowane?

Firany z woalu dostępne obecnie na rynku są w dwóch wersjach - mogą być gładkie lub kreszowane. Czym są gładkie firany z woalu każdy doskonale wie. Ciekawym rozwiązaniem są kreszowane firany z woalu. Jest to rodzaj gniecionego materiału, który wygląda bardzo efektownie, nic więc dziwnego w tym, że to ten typ jest wykorzystywany zdecydowanie najczęściej.

Wbrew pozorom i opinii, którą często można usłyszeć, woal kreszowany jest zdecydowanie bardziej praktyczny w zastosowaniu niż woal gładki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż obecność naturalnych gnieceń sprawia, że materiał nie wymaga prasowania, które w przypadku tego typu materiału byłoby naprawdę trudne, czasochłonne i wymagające nie lada staranności i uwagi.

Firany woalowe gładkie i kreszowane różnią się między sobą estetyką, jednak tym co je łączy to jest to, że oba typy bardzo dobrze przepuszczają promienie słoneczne. Nie oznacza to jednak, że nie chronią dobrze przed wścibskim wzorkiem przechodniów. Jest wręcz przeciwnie, w obu przypadkach takie firany doskonale chronią przed niepożądanym wzrokiem.

Firana z woalu - w jaki sposób należy ją pielęgnować?

Firany woale wyglądają niezwykle efektownie, tylko w jaki sposób należy k nie dbać, by nie straciły swojej wyjątkowości estetyki? Wersja kreszowna nie wymaga prasowania, co bez wątpienia jest bardzo dużym ułatwieniem, szczególnie w przypadku, gdy firana jest naprawdę bardzo duża. Taka wersja firany wymaga jedynie wyprania - po nim można ją bezpośrednio powiesić w miejscu docelowym.

Jeżeli chodzi o pranie to woal nie jest specjalnie wymagającą przy tym tkaniną. Zasada prania jest taka sama jak w przypadku innych firan. Materiał ten bez większych przeszkód można prać w pralce pamiętając o tym, by ściśle przestrzegać przekazanych przez producenta zaleceń. Dla większego efektu warto wcześniej firanę namoczyć w wodzie z mydłem lub płynem do naczyń.

 • Materac 90x190 cm dla dziecka
  Materac 90x190 cm dla dziecka

  Małe materace kupowane są zmyślą o najmłodszych. Taki materac powinien być wygodny i zapewnić zdrowy sen.

  Written on środa, 17 sierpień 2022 17:12
 • Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy
  Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy

  Choć w tym momencie może ciężko w to uwierzyć – już niedługo letnie upały zaczną się powoli chylić ku końcowi, zaś na salonach rozgości się na dobre jesień.

  Written on środa, 03 sierpień 2022 09:12
 • Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?
  Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?

  Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla komfortu oglądania, a także zachowania zdrowego wzroku. Sprawdźmy, jaki dystans powinien dzielić odbiornik i widza. Dowiedz się, jak wyliczyć satysfakcjonującą i zdrową odległość.

  Written on piątek, 29 lipiec 2022 17:03
 • Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?
  Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?

  Pompa hydrauliczna to urządzenie mechaniczne, które służy do przenoszenia cieczy z jednego miejsca w drugie. Pompy wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, od rolnictwa po górnictwo i budownictwo.

  Written on środa, 20 lipiec 2022 09:53
 • Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?
  Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?

  Podczas urządzania łazienki, największą uwagę zwraca się na wybór funkcjonalnej armatury. Warto jednak nie zapominać o tym, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w tym pomieszczeniu. Dowiedz się, czy zastosowanie grzejnika w Twojej łazience jest konieczne.

  Written on wtorek, 19 lipiec 2022 08:52
 • Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?
  Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?

  Pokrycie dachowe to inwestycja na lata, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć to, jakich produktów użyjemy do jego wykonania. Dach może być pokryty bardzo różnymi materiałami, jednak nie wszystkie opcje dostępne na rynku będą odpowiednie właśnie dla nas.

  Written on środa, 13 lipiec 2022 13:05
 • Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę
  Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę

  Wybierając urządzenia grzewcze do naszego domu, musimy pochylić się nad kilkoma kwestiami.

  Written on środa, 06 lipiec 2022 18:06
 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Przetarg na technologię
  Przetarg na technologię

  Trzeba przyznać, że obecne czasy wyglądają zupełnie inaczej niż paręnaście lat temu. Jest to akurat oczywista kwestia, gdyż w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nowoczesną technologią, która jest coraz częściej wykorzystywana w różnych projektach i rozwiązaniach.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:09