poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20

Jak zbudować mur oporowy?

Oporowy mur betonowy Oporowy mur betonowy pixabay

Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

 

Kto buduje ściankę?

To, kto buduje mur oporowy, zależy w dużej mierze od wysokości tej budowli. Jeśli mur jest wysoki na maksymalnie 1,2 metry, to zgodnie z obowiązującymi przepisami może go wybudować samodzielnie właściciel działki lub budynku. Problem pojawia się wówczas, gdy murek oporowy betonowy musi być wyższy. Wtedy jest on traktowany jako budowla, za której wykonanie jest odpowiedzialna firma budowlana. Samodzielne wykonanie takiego muru jest uważane za samowolkę budowlaną, co w kontekście obowiązującego prawa narzuca na wykonawcę obowiązek jego zburzenia.

Jak wykonać mur oporowy?

Oporowy mur betonowy jest zupełnie czymś innym niż zwykła ściana. Musi on — w przeciwieństwie do ściany — znosić obciążenia poprzeczne, a nie wzdłużne (pionowe). Stosunkowo niewielkie murki można wykonać z kamienia i to bez fundamentu. Ich wysokość nie powinna jednak przekraczać 50 cm. Mur można też wykonać z gabionów, czyli siatek wypełnionych dekoracyjnym kamieniem. Z biegiem czasu widok metalowej siatki przestanie być irytujący. Jeśli ktoś lubi zieleń, to można ją wzbogacić różnego rodzaju roślinami pnącymi.

Mury prefabrykowane

Ciekawą propozycją są np. mury prefabrykowane, które najczęściej wykonane są z pustaków lub betonu. Mury te można układać na sucho, czyli bez zastosowania zaprawy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają one postać litery T lub L. Dzięki temu mają one z tyłu solidne podparcie, które pozwoli zniwelować siły oddziałujące na mur. Najtrudniej buduje się mury oporowe z betonu, gdyż są one ciężką, monolityczną konstrukcją, która wymaga zastosowania odpowiedniego fundamentu.

Komu zlecić budowę muru?

Jeśli samodzielna budowa muru oporowego wykracza poza możliwości inwestora lub zakres prawny realizowanej inwestycji, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm. Jedną z nich jest firma Rekers.pl, która ma olbrzymie doświadczenie w zakresie realizacji takich prac. W zależności od potrzeb wykona ona gruntowne pomiary, dobierze właściwy rodzaj muru i wykona go zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

Mur oporowy to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców chronionego z jego pomocą domu. Dlatego ważne jest, aby inwestycja ta została zrealizowana zgodnie z obowiązującym prawem.

 • Materac 90x190 cm dla dziecka
  Materac 90x190 cm dla dziecka

  Małe materace kupowane są zmyślą o najmłodszych. Taki materac powinien być wygodny i zapewnić zdrowy sen.

  Written on środa, 17 sierpień 2022 17:12
 • Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy
  Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy

  Choć w tym momencie może ciężko w to uwierzyć – już niedługo letnie upały zaczną się powoli chylić ku końcowi, zaś na salonach rozgości się na dobre jesień.

  Written on środa, 03 sierpień 2022 09:12
 • Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?
  Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?

  Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla komfortu oglądania, a także zachowania zdrowego wzroku. Sprawdźmy, jaki dystans powinien dzielić odbiornik i widza. Dowiedz się, jak wyliczyć satysfakcjonującą i zdrową odległość.

  Written on piątek, 29 lipiec 2022 17:03
 • Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?
  Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?

  Pompa hydrauliczna to urządzenie mechaniczne, które służy do przenoszenia cieczy z jednego miejsca w drugie. Pompy wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, od rolnictwa po górnictwo i budownictwo.

  Written on środa, 20 lipiec 2022 09:53
 • Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?
  Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?

  Podczas urządzania łazienki, największą uwagę zwraca się na wybór funkcjonalnej armatury. Warto jednak nie zapominać o tym, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w tym pomieszczeniu. Dowiedz się, czy zastosowanie grzejnika w Twojej łazience jest konieczne.

  Written on wtorek, 19 lipiec 2022 08:52
 • Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?
  Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?

  Pokrycie dachowe to inwestycja na lata, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć to, jakich produktów użyjemy do jego wykonania. Dach może być pokryty bardzo różnymi materiałami, jednak nie wszystkie opcje dostępne na rynku będą odpowiednie właśnie dla nas.

  Written on środa, 13 lipiec 2022 13:05
 • Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę
  Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę

  Wybierając urządzenia grzewcze do naszego domu, musimy pochylić się nad kilkoma kwestiami.

  Written on środa, 06 lipiec 2022 18:06
 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Przetarg na technologię
  Przetarg na technologię

  Trzeba przyznać, że obecne czasy wyglądają zupełnie inaczej niż paręnaście lat temu. Jest to akurat oczywista kwestia, gdyż w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nowoczesną technologią, która jest coraz częściej wykorzystywana w różnych projektach i rozwiązaniach.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:09