Kto buduje ściankę?
To, kto buduje mur oporowy, zależy w dużej mierze od wysokości tej budowli. Jeśli mur jest wysoki na maksymalnie 1,2 metry, to zgodnie z obowiązującymi przepisami może go wybudować samodzielnie właściciel działki lub budynku. Problem pojawia się wówczas, gdy murek oporowy betonowy musi być wyższy. Wtedy jest on traktowany jako budowla, za której wykonanie jest odpowiedzialna firma budowlana. Samodzielne wykonanie takiego muru jest uważane za samowolkę budowlaną, co w kontekście obowiązującego prawa narzuca na wykonawcę obowiązek jego zburzenia.
Jak wykonać mur oporowy?
Oporowy mur betonowy jest zupełnie czymś innym niż zwykła ściana. Musi on — w przeciwieństwie do ściany — znosić obciążenia poprzeczne, a nie wzdłużne (pionowe). Stosunkowo niewielkie murki można wykonać z kamienia i to bez fundamentu. Ich wysokość nie powinna jednak przekraczać 50 cm. Mur można też wykonać z gabionów, czyli siatek wypełnionych dekoracyjnym kamieniem. Z biegiem czasu widok metalowej siatki przestanie być irytujący. Jeśli ktoś lubi zieleń, to można ją wzbogacić różnego rodzaju roślinami pnącymi.
Mury prefabrykowane
Ciekawą propozycją są np. mury prefabrykowane, które najczęściej wykonane są z pustaków lub betonu. Mury te można układać na sucho, czyli bez zastosowania zaprawy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają one postać litery T lub L. Dzięki temu mają one z tyłu solidne podparcie, które pozwoli zniwelować siły oddziałujące na mur. Najtrudniej buduje się mury oporowe z betonu, gdyż są one ciężką, monolityczną konstrukcją, która wymaga zastosowania odpowiedniego fundamentu.
Komu zlecić budowę muru?
Jeśli samodzielna budowa muru oporowego wykracza poza możliwości inwestora lub zakres prawny realizowanej inwestycji, warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm. Jedną z nich jest firma Rekers.pl, która ma olbrzymie doświadczenie w zakresie realizacji takich prac. W zależności od potrzeb wykona ona gruntowne pomiary, dobierze właściwy rodzaj muru i wykona go zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.
Mur oporowy to przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców chronionego z jego pomocą domu. Dlatego ważne jest, aby inwestycja ta została zrealizowana zgodnie z obowiązującym prawem.