Przede wszystkim każda część systemu, a także miejsca połączeń muszą być sztywne, nie odkształcając się ani przy sile ścinania, ani przy sile rozprężania. Podstawą całej konstrukcji jest trójkąt. Taki kształt mają ramy lub inaczej kratownice, które są przymocowane równolegle do siebie. Ich sztywne mocowanie zapewnia niezbędną stabilność dachu.
Lekki i stabilny dach krokwiowy
Dach nie musi być ciężki, więc system krokwi jest zwykle wykonany z drewna. Jeśli ciężar dachu jest solidny, podstawa nośna może być wykonana z metalu.W ten sposób elementy mocujące system dachowy stworzą dach trwały i wytrzymały.
Wysokiej jakości materiał na krokwie
- Drzewo krokwi powinno spełniać następujące parametry:
- Drewno w 1 do 3 odmianach.
- Pęknięcia i węzły powinny być minimalne. Należy eliminować takie detale z cyklu produkcyjnego.
- Na metr mogą być maksymalnie trzy sęki o wysokości nie większej niż 3 cm, a pęknięcia nie są dopuszczalne na całej głębokości i najwyżej do połowy długości deski.
- Elementy nośne wykonane są z drewnianych elementów o grubości od 5 cm.
- Deski iglaste mogą mieć długość do 6,5 m, a Liściaste do 4,5 m.
- Płatwie, poduszki i murłaty wykonane są z twardego drewna liściastego. Są nasączone środkiem antyseptycznym i przeciwogniowym.
Myśląc o urządzeniu systemu kratownic dachowych na dachu krokwiowym, musisz wiedzieć, z jakich części składa się ten system.
1. Murłata jest fundamentem całego systemu. Pomaga równomiernie rozprowadzić obciążenie na ścianach.
2. Stopka krokwi określa kąt nachylenia zbocza, a także ogólny wygląd dachu, sztywno ustalając poszczególne elementy.
3. Bieg mocujący krokwie na murłacie zakotwiony. Bieg kalenicowy znajduje się u góry i jest złączony na płyty wielootworowe lub na zakład w krzyż.
4. Zakotwienie zapobiega rozchodzeniu się krokwi, łącząc je na dole.
5. Stojaki i zastrzały zapewniają stabilność krokwi. Spoczywają na leżaku, który leży równolegle do kalenicy.
6. Poszycie jest ułożone prostopadle do krokwi i jest podbite łatami. Ma on na celu przeniesienie całego obciążenia z pokrycia dachowego na podparcie krokwi.
7. Kalenica jest miejscem połączenia dwóch połaci dachowych. Wzdłuż kalenicy wypełnia się poszycie, aby wzmocnić tę część dachu.
8. Klacze służą do tworzenia zwisu w przypadku, gdy długość krokwi nie jest wystarczająca.
9. Zwis dachu to element przeznaczony do ochrony przed przedostawaniem się na ściany nadmiernych ilości opadów.
Części składowe systemu kratownic
Ma płaski kształt. Są one wyposażone w taki sposób, że obciążenie ścian wewnątrz domu nie występuje, gdyż jest przenoszone przez inne niezależne elementy. Tylko jego zewnętrzne ściany są podporami, a obciążenie napiera pionowo zgodnie z liniami sił przyciągania ziemskiego. Na poddaszu dolny pas kratownicy służy jako sufit.
Kratownica
Powyżej znajdują się przykłady drewnianych kratownic, z wyjątkiem tego, że w niektórych przypadkach stosowane są kratownice wykonane z betonu i metalu. Są to elementy niezbędne przewidziane przez projektanta.
Formy dachów krokwiowych i krokwi
Dach jednospadowy.
Najprostsze urządzenie systemu kratownic ma dach z pojedynczym zboczem, który jest nachylony pod kątem od 14 do 26 stopni. Jeśli dom jest mały, a jego rozpiętość nie przekracza 5 m, potrzebny jest system krokwi typu prostego. Opiera się na ścianach zewnętrznych, a także na ścianie wewnątrz budynku. Gdy rozpiętość jest większa niż 5 m, należy użyć kratownicy.
Dach dwuspadowy
Dach z dwoma rampami jest również nieskomplikowany, pod spodem znajduje się poddasze. Jego nachylenie wynosi od 14 do 60 stopni. Jeśli ściany zewnętrzne są oddalone od siebie o mniej niż 6 metrów, wykonaj system zawieszania krokwi. Stężenia muszą być używane, gdy rozpiętość jest duża i są wewnętrzne podpory.
Dach czterospadowy
Jego nachylenie wynosi od 20 do 60 stopni, a rozpiętość może wynosić do 12 m. W tej konstrukcji muszą istnieć wewnętrzne podpory. Ściany szczytowe w tym przypadku nie są jedynym podparciem, co oszczędza materiały. Jednak montaż takiego dachu jest trudniejszy.
Dach łamany
Dach łamany lub mansardowy, poniżej może mieć nachylenie do 60 stopni. Ale na górze jest zwykle bardziej płaski. Dzięki temu kubatura poddasza wzrasta. Taki dach jest dobry dla domów, w których szerokość nie osiąga 10 m.