piątek, 21 styczeń 2022 13:58

Popularne rozwiązanie konstrukcyjne, formy dachów i krokwi. Dach krokwiowy

Dach krokwiowy - formy dachów i krokwi Dach krokwiowy - formy dachów i krokwi fot: Sylwester Niedzielski

Do najpopularniejszych konstrukcji ciesielskich należy konstrukcja dachu: dach krokwiowy. Trzeba wielu wyjaśnień, by objąć wszystko dokładnym opisem. Tak więc do dzieła.

Przede wszystkim każda część systemu, a także miejsca połączeń muszą być sztywne, nie odkształcając się ani przy sile ścinania, ani przy sile rozprężania. Podstawą całej konstrukcji jest trójkąt. Taki kształt mają ramy lub inaczej kratownice, które są przymocowane równolegle do siebie. Ich sztywne mocowanie zapewnia niezbędną stabilność dachu.

Lekki i stabilny dach krokwiowy

Dach nie musi być ciężki, więc system krokwi jest zwykle wykonany z drewna. Jeśli ciężar dachu jest solidny, podstawa nośna może być wykonana z metalu.W ten sposób elementy mocujące system dachowy stworzą dach trwały i wytrzymały.

Wysokiej jakości materiał na krokwie

 • Drzewo krokwi powinno spełniać następujące parametry:
 • Drewno w 1 do 3 odmianach.
 • Pęknięcia i węzły powinny być minimalne. Należy eliminować takie detale z cyklu produkcyjnego.
 • Na metr mogą być maksymalnie trzy sęki o wysokości nie większej niż 3 cm, a pęknięcia nie są dopuszczalne na całej głębokości i najwyżej do połowy długości deski.
 • Elementy nośne wykonane są z drewnianych elementów o grubości od 5 cm.
 • Deski iglaste mogą mieć długość do 6,5 m, a Liściaste do 4,5 m.
 • Płatwie, poduszki i murłaty wykonane są z twardego drewna liściastego. Są nasączone środkiem antyseptycznym i przeciwogniowym.

Myśląc o urządzeniu systemu kratownic dachowych na dachu krokwiowym, musisz wiedzieć, z jakich części składa się ten system.

1. Murłata jest fundamentem całego systemu. Pomaga równomiernie rozprowadzić obciążenie na ścianach.

2. Stopka krokwi określa kąt nachylenia zbocza, a także ogólny wygląd dachu, sztywno ustalając poszczególne elementy.

3. Bieg mocujący krokwie na murłacie zakotwiony. Bieg kalenicowy znajduje się u góry i jest złączony na płyty wielootworowe lub na zakład w krzyż.

4. Zakotwienie zapobiega rozchodzeniu się krokwi, łącząc je na dole.

5. Stojaki i zastrzały zapewniają stabilność krokwi. Spoczywają na leżaku, który leży równolegle do kalenicy.

6. Poszycie jest ułożone prostopadle do krokwi i jest podbite łatami. Ma on na celu przeniesienie całego obciążenia z pokrycia dachowego na podparcie krokwi.

7. Kalenica jest miejscem połączenia dwóch połaci dachowych. Wzdłuż kalenicy wypełnia się poszycie, aby wzmocnić tę część dachu.

8. Klacze służą do tworzenia zwisu w przypadku, gdy długość krokwi nie jest wystarczająca.

9. Zwis dachu to element przeznaczony do ochrony przed przedostawaniem się na ściany nadmiernych ilości opadów.

Części składowe systemu kratownic

Ma płaski kształt. Są one wyposażone w taki sposób, że obciążenie ścian wewnątrz domu nie występuje, gdyż jest przenoszone przez inne niezależne elementy. Tylko jego zewnętrzne ściany są podporami, a obciążenie napiera pionowo zgodnie z liniami sił przyciągania ziemskiego. Na poddaszu dolny pas kratownicy służy jako sufit.

Kratownica

Powyżej znajdują się przykłady drewnianych kratownic, z wyjątkiem tego, że w niektórych przypadkach stosowane są kratownice wykonane z betonu i metalu. Są to elementy niezbędne przewidziane przez projektanta.

Formy dachów krokwiowych i krokwi

Dach jednospadowy.

Najprostsze urządzenie systemu kratownic ma dach z pojedynczym zboczem, który jest nachylony pod kątem od 14 do 26 stopni. Jeśli dom jest mały, a jego rozpiętość nie przekracza 5 m, potrzebny jest system krokwi typu prostego. Opiera się na ścianach zewnętrznych, a także na ścianie wewnątrz budynku. Gdy rozpiętość jest większa niż 5 m, należy użyć kratownicy.

Dach dwuspadowy

Dach z dwoma rampami jest również nieskomplikowany, pod spodem znajduje się poddasze. Jego nachylenie wynosi od 14 do 60 stopni. Jeśli ściany zewnętrzne są oddalone od siebie o mniej niż 6 metrów, wykonaj system zawieszania krokwi. Stężenia muszą być używane, gdy rozpiętość jest duża i są wewnętrzne podpory.

Dach czterospadowy

Jego nachylenie wynosi od 20 do 60 stopni, a rozpiętość może wynosić do 12 m. W tej konstrukcji muszą istnieć wewnętrzne podpory. Ściany szczytowe w tym przypadku nie są jedynym podparciem, co oszczędza materiały. Jednak montaż takiego dachu jest trudniejszy.

Dach łamany

Dach łamany lub mansardowy, poniżej może mieć nachylenie do 60 stopni. Ale na górze jest zwykle bardziej płaski. Dzięki temu kubatura poddasza wzrasta. Taki dach jest dobry dla domów, w których szerokość nie osiąga 10 m.

Więcej w tej kategorii: Brukowane wzory »
 • Wybierając projekt domu, zwróć uwagę na to, jak rozmieszczone są okna!
  Wybierając projekt domu, zwróć uwagę na to, jak rozmieszczone są okna!

  Umiejscowienie okien w domu powinno być przemyślane, aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie, wentylację i dostęp do widoków. Poniżej znajduje się kilka kluczowych wskazówek dotyczących lokalizacji okien – warto mieć je na uwadze, przygotowując się do wyboru konkretnego projektu budowy domu na naszą działkę. 

  Written on środa, 22 listopad 2023 12:17
 • Pompy ciepła powietrze-woda: zielona i efektywna alternatywa dla Polskich domów
  Pompy ciepła powietrze-woda: zielona i efektywna alternatywa dla Polskich domów

  W miarę jak technologia rozwija się dynamicznie, coraz większą uwagę przywiązuje się do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a jednym z kluczowych aspektów jest zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domów. W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa znaczną część roku, tego typu technologia przynosi szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Niniejszy artykuł przedstawia zalety pomp ciepła powietrze-woda jako zielonej i efektywnej alternatywy dla polskich domów.

  Written on środa, 22 listopad 2023 11:07
 • Kotły kondensacyjne na gaz: efektywne i bezpieczne ogrzewanie domów w Polsce
  Kotły kondensacyjne na gaz: efektywne i bezpieczne ogrzewanie domów w Polsce

  Ogrzewanie domu jest jednym z kluczowych aspektów dbania o komfort życia, zwłaszcza w klimatach chłodniejszych, takich jak polski. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne na gaz, które nie tylko są efektywne, ale również stanowią bezpieczne rozwiązanie dla polskich gospodarstw domowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom działania tych kotłów oraz omówimy, dlaczego są one atrakcyjnym wyborem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i bezpieczeństwa.

  Written on środa, 22 listopad 2023 11:01
 • Czy woda ma smak? Jak odróżnić różne rodzaje wody i wybrać tę, która nam odpowiada
  Czy woda ma smak? Jak odróżnić różne rodzaje wody i wybrać tę, która nam odpowiada

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy woda ma smak? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to substancja pozbawiona smaku i zapachu, ale prawda jest bardziej złożona. Różne rodzaje wody mogą wykazywać subtelne różnice w smaku. Te różnice wynikają z różnych źródeł, procesów oczyszczania i składników mineralnych zawartych w wodzie. Dlaczego to jest ważne? Wybór wody, która nam odpowiada, może wpływać na nasze doznania kulinarne, a także na zdrowie i styl życia.

  Written on sobota, 18 listopad 2023 13:11
 • Zalety laptopa dla studenta
  Zalety laptopa dla studenta

  W dzisiejszych czasach każdy student potrzebuje laptopa. Trudno byłoby się uczyć, gdyby nie miał własnego laptopa. Dobrze, że uczniowie mogą skorzystać z oferty black friday pc, dzięki której mogą zaoszczędzić pieniądze i zdobyć laptopa, który pomoże im w szkole. Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy chcesz kupić laptopa dla swojego dziecka, oto powody, dla których powinieneś to zrobić.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Co brać pod uwagę kupując bramy szybkobieżne?
  Co brać pod uwagę kupując bramy szybkobieżne?

  Wybór odpowiednich bram szybkobieżnych to decyzja, która może mieć znaczący wpływ na efektywność i bezpieczeństwo Twojego biznesu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz magazyn, warsztat czy parking, należy wybrać odpowiednią bramę szybkobieżną. W tym artykule skupimy się na kluczowych kryteriach, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze bram. Zastanowimy się nad takimi aspektami jak szybkość działania, bezpieczeństwo użytkowania, łatwość obsługi, a także koszty eksploatacji. Dlaczego warto kupić bramy szybkobieżne? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  Written on poniedziałek, 06 listopad 2023 16:52
 • Poduszki dla dzieci - komfort i bezpieczeństwo Małych Śpiochów
  Poduszki dla dzieci - komfort i bezpieczeństwo Małych Śpiochów

  Poduszki dla dzieci to nie tylko miłe akcesoria do dekoracji ich łóżek czy kącików do zabaw, ale przede wszystkim istotne narzędzie zapewniające im zdrowy sen i bezpieczeństwo. Sen to kluczowy element rozwoju dziecka, wpływający na jego rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy. Poduszki dla dzieci odgrywają tu ważną rolę, dostarczając komfortu i wsparcia w trakcie snu. W poniższym artykule przyjrzymy się, dlaczego poduszki dla dzieci są istotne, rodzajom dostępnych poduszek oraz jak wybrać odpowiednią poduszkę dla swojego malucha.

  Written on czwartek, 26 październik 2023 15:11
 • Co oferują usługi sms premium dla firm?
  Co oferują usługi sms premium dla firm?

  Usługi SMS Premium to potężne narzędzie, które może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy.

  Written on wtorek, 26 wrzesień 2023 14:28
 • Atrybuty marki – jak skutecznie promować markę?
  Atrybuty marki – jak skutecznie promować markę?

  Skuteczna promocja firmy to wyróżnienie produktów lub usług na tle konkurencji. Marka ma zapewniać najwyższy poziom obsługi klienta i dostarczać wysokiej jakości ofertę, a jednocześnie posiadać unikalny charakter. Działania marketingowe powinny być zgodne z definicją marki i oczekiwaniami docelowej grupy konsumentów – jak prawidłowo je zaplanować? Sprawdź, w czym pomagają atrybuty marki.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:52
 • Materac 160x190 - Idealny wybór dla osób o niższym wzroście
  Materac 160x190 - Idealny wybór dla osób o niższym wzroście

  Wybór materaca stanowi kluczową decyzję dla naszego komfortu snu i ogólnego samopoczucia. Jednym z ważnych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie materaca, jest nasz wzrost. Osoby o niższym wzroście mogą preferować materace o innych rozmiarach niż osoby wyższe. Materac 160x190 cm to doskonały wybór dla osób o niższym wzroście. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tego rozmiaru oraz gdzie go można znaleźć.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34