piątek, 21 styczeń 2022 13:58

Popularne rozwiązanie konstrukcyjne, formy dachów i krokwi. Dach krokwiowy

Dach krokwiowy - formy dachów i krokwi Dach krokwiowy - formy dachów i krokwi fot: Sylwester Niedzielski

Do najpopularniejszych konstrukcji ciesielskich należy konstrukcja dachu: dach krokwiowy. Trzeba wielu wyjaśnień, by objąć wszystko dokładnym opisem. Tak więc do dzieła.

Przede wszystkim każda część systemu, a także miejsca połączeń muszą być sztywne, nie odkształcając się ani przy sile ścinania, ani przy sile rozprężania. Podstawą całej konstrukcji jest trójkąt. Taki kształt mają ramy lub inaczej kratownice, które są przymocowane równolegle do siebie. Ich sztywne mocowanie zapewnia niezbędną stabilność dachu.

Lekki i stabilny dach krokwiowy

Dach nie musi być ciężki, więc system krokwi jest zwykle wykonany z drewna. Jeśli ciężar dachu jest solidny, podstawa nośna może być wykonana z metalu.W ten sposób elementy mocujące system dachowy stworzą dach trwały i wytrzymały.

Wysokiej jakości materiał na krokwie

 • Drzewo krokwi powinno spełniać następujące parametry:
 • Drewno w 1 do 3 odmianach.
 • Pęknięcia i węzły powinny być minimalne. Należy eliminować takie detale z cyklu produkcyjnego.
 • Na metr mogą być maksymalnie trzy sęki o wysokości nie większej niż 3 cm, a pęknięcia nie są dopuszczalne na całej głębokości i najwyżej do połowy długości deski.
 • Elementy nośne wykonane są z drewnianych elementów o grubości od 5 cm.
 • Deski iglaste mogą mieć długość do 6,5 m, a Liściaste do 4,5 m.
 • Płatwie, poduszki i murłaty wykonane są z twardego drewna liściastego. Są nasączone środkiem antyseptycznym i przeciwogniowym.

Myśląc o urządzeniu systemu kratownic dachowych na dachu krokwiowym, musisz wiedzieć, z jakich części składa się ten system.

1. Murłata jest fundamentem całego systemu. Pomaga równomiernie rozprowadzić obciążenie na ścianach.

2. Stopka krokwi określa kąt nachylenia zbocza, a także ogólny wygląd dachu, sztywno ustalając poszczególne elementy.

3. Bieg mocujący krokwie na murłacie zakotwiony. Bieg kalenicowy znajduje się u góry i jest złączony na płyty wielootworowe lub na zakład w krzyż.

4. Zakotwienie zapobiega rozchodzeniu się krokwi, łącząc je na dole.

5. Stojaki i zastrzały zapewniają stabilność krokwi. Spoczywają na leżaku, który leży równolegle do kalenicy.

6. Poszycie jest ułożone prostopadle do krokwi i jest podbite łatami. Ma on na celu przeniesienie całego obciążenia z pokrycia dachowego na podparcie krokwi.

7. Kalenica jest miejscem połączenia dwóch połaci dachowych. Wzdłuż kalenicy wypełnia się poszycie, aby wzmocnić tę część dachu.

8. Klacze służą do tworzenia zwisu w przypadku, gdy długość krokwi nie jest wystarczająca.

9. Zwis dachu to element przeznaczony do ochrony przed przedostawaniem się na ściany nadmiernych ilości opadów.

Części składowe systemu kratownic

Ma płaski kształt. Są one wyposażone w taki sposób, że obciążenie ścian wewnątrz domu nie występuje, gdyż jest przenoszone przez inne niezależne elementy. Tylko jego zewnętrzne ściany są podporami, a obciążenie napiera pionowo zgodnie z liniami sił przyciągania ziemskiego. Na poddaszu dolny pas kratownicy służy jako sufit.

Kratownica

Powyżej znajdują się przykłady drewnianych kratownic, z wyjątkiem tego, że w niektórych przypadkach stosowane są kratownice wykonane z betonu i metalu. Są to elementy niezbędne przewidziane przez projektanta.

Formy dachów krokwiowych i krokwi

Dach jednospadowy.

Najprostsze urządzenie systemu kratownic ma dach z pojedynczym zboczem, który jest nachylony pod kątem od 14 do 26 stopni. Jeśli dom jest mały, a jego rozpiętość nie przekracza 5 m, potrzebny jest system krokwi typu prostego. Opiera się na ścianach zewnętrznych, a także na ścianie wewnątrz budynku. Gdy rozpiętość jest większa niż 5 m, należy użyć kratownicy.

Dach dwuspadowy

Dach z dwoma rampami jest również nieskomplikowany, pod spodem znajduje się poddasze. Jego nachylenie wynosi od 14 do 60 stopni. Jeśli ściany zewnętrzne są oddalone od siebie o mniej niż 6 metrów, wykonaj system zawieszania krokwi. Stężenia muszą być używane, gdy rozpiętość jest duża i są wewnętrzne podpory.

Dach czterospadowy

Jego nachylenie wynosi od 20 do 60 stopni, a rozpiętość może wynosić do 12 m. W tej konstrukcji muszą istnieć wewnętrzne podpory. Ściany szczytowe w tym przypadku nie są jedynym podparciem, co oszczędza materiały. Jednak montaż takiego dachu jest trudniejszy.

Dach łamany

Dach łamany lub mansardowy, poniżej może mieć nachylenie do 60 stopni. Ale na górze jest zwykle bardziej płaski. Dzięki temu kubatura poddasza wzrasta. Taki dach jest dobry dla domów, w których szerokość nie osiąga 10 m.

Więcej w tej kategorii: Brukowane wzory »
 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych
  Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych

  Inteligentne prowadzenie firmy przewozowej opiera się o analizę różnorodnych rozwiązań, które potrafią usprawnić działanie całej firmy.

  Written on środa, 15 czerwiec 2022 17:56
 • Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?
  Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?

  Szafy metalowe są wykonane z odpornych materiałów, dzięki czemu nadają się do pracy w trudnych warunkach. Na przykład w szpitalach, laboratoriach i zakładach przemysłowych mogą one służyć przez dziesiątki lat.

  Written on wtorek, 14 czerwiec 2022 15:36
 • Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew
  Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew

  Silikony to materiały nieorganiczne, organiczne i hybrydowe, które są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. W przemyśle budowlanym można je znaleźć jako uszczelniacze, masy uszczelniające, masy szklarskie i membrany wodoszczelne.

  Written on poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:08
 • Ekologiczne środki czystości w eko domu
  Ekologiczne środki czystości w eko domu

  Musimy wreszcie przejrzeć na oczy i zacząć żyć tak, aby nasza planeta przestała cierpieć od nadmiaru śmieci. Dla obecnych 30-40-latków, którzy mają już dorastające dzieci kwestia dbania o środowisko jest znana, ale dla większości też,  nie znajduje się na liście priorytetów.

  Written on środa, 08 czerwiec 2022 14:10
 • Ogrodzenia gotowe do montażu
  Ogrodzenia gotowe do montażu

  Co to są ogrodzenia modułowe oraz na jakiego typu działkach sprawdzają się najlepiej? Wielość dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych i stylistycznych powoduje, że takie płoty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Poznaj ich zalety oraz dowiedz się, jak można nabyć płoty z prefabrykowanych elementów.

  Written on wtorek, 31 maj 2022 16:44
 • Regeneracja pomp i silników hydraulicznych
  Regeneracja pomp i silników hydraulicznych

  Hydraulika siłowa jest stosowana w maszynach budowlanych do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Działanie układów hydraulicznych polega na wykorzystaniu ciśnienia cieczy do poruszania tłoków, które naciskają na tłoczysko, a to z kolei porusza ładunek.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:23
 • Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?
  Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?

  Każdy rodzic staje przed wyborem odpowiedniej pościeli do łóżeczka dla niemowlęcia. Z uwagi na to, że skóra tak małego dziecka jest wrażliwa i delikatna, warto podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję w tej kwestii.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:19
 • Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?
  Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?

  Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów. Co więcej, jeśli tylko podda się go odpowiedniej obróbce, można wykreować niesamowite przedmioty. Jednak drewno to także podstawowy surowiec w gospodarstwie domowym, którym chociażby pali się w kominku.

  Written on czwartek, 26 maj 2022 10:28