Zbiór i przygotowanie łupin cebuli
Proces tworzenia nawozu z łupin cebuli, rozpoczyna się od zebrania odpowiedniej ilości surowca. Wystarczy 1 - 2 garście łupin z kilku cebul, które można zebrać z cebuli zwyczajnej, czerwonej lub dymki. Zebrane łuski należy umieścić w szczelnym naczyniu, takim jak duży słoik z pokrywką.
Proces fermentacji i stosowanie nawozu
Kolejnym krokiem, jest zalanie łupin co najmniej 1 litrem ciepłej wody. Naczynie zamykamy i odstawiamy w chłodne, zacienione miejsce na około jedną dobę. Po tym czasie, roztwór przecedzamy i przelewamy do konewki lub innego naczynia. Nawóz z łupin cebuli można stosować do podlewania roślin raz w tygodniu, bez rozcieńczania lub po rozcieńczeniu wodą.
Rośliny, które skorzystają na nawozie z łupin cebuli
Tak przygotowany nawóz, jest szczególnie polecany dla roślin domowych takich jak storczyki, a także dla warzyw: jak ogórki i pomidory, oraz dla krzewów i drzew owocowych, na przykład porzeczek i agrestu. Pierwsze efekty stosowania nawozu z łupin cebuli, takie jak poprawa ogólnej kondycji roślin i intensywniejsze wybarwienie liści, zauważalne są już po kilku tygodniach.
Alternatywne metody wykorzystania łupin cebuli
Łuski cebuli mogą być również wykorzystane do sporządzania naparów ochronnych. W tym celu większą ilość łusek gotujemy przez 20 - 25 minut w przynajmniej 2 - litrowym garnku. Po ostudzeniu i odcedzeniu, napar można przelać do opryskiwacza i stosować jako środek ochronny przeciwko szkodnikom, takim jak przędziorki, oraz chorobom grzybowym.
Wykorzystanie łupin cebuli jako źródła nawozu i ochrony dla roślin jest nie tylko proste, ale także ekologiczne i ekonomiczne. Opracowanie domowych preparatów z łupin cebuli jest alternatywą dla chemicznych środków dostępnych w sklepach, pozwalającą na bezpieczne i naturalne zasilanie oraz ochronę roślin.
Źródło: Murator