Spis treści:
- Spowolnienie po wzroście kosztów kredytów hipotecznych w 2023 roku
- Udział deweloperów i inwestorów indywidualnych w rynku
- Pozwolenia i rozpoczęte budowy wciąż poniżej oczekiwań
- Perspektywy dla rynku mieszkaniowego
Spowolnienie po wzroście kosztów kredytów hipotecznych w 2023 roku
Zdaniem ekspertów Otodom, obserwowane spadki, to następstwo ograniczonej liczby nowych budów w 2023 roku. W pierwszej połowie tamtego roku, deweloperzy rozpoczynali średnio 8 tys. inwestycji miesięcznie. To znacznie mniej, niż w latach 2021–2022, gdy liczba ta wynosiła 12 tys.
Wpływ na tę sytuację miały między innymi:
- wysokie koszty kredytów hipotecznych po gwałtownym wzroście stóp procentowych,
- ograniczona liczba pozwoleń na budowę,
- mniejsze zainteresowanie zakupem mieszkań w 2022 roku.
Efektem było zahamowanie wielu projektów, których skutki widoczne są obecnie w niższej liczbie mieszkań oddawanych do użytku.
Udział deweloperów i inwestorów indywidualnych w rynku
Z lutowych danych GUS wynika, że deweloperzy odpowiadali za 60 proc. wszystkich przekazanych lokali. Udział inwestorów indywidualnych wzrósł z 36 do 38 proc., mimo że rok do roku zakończyli oni budowę o 4 proc. mniejszej liczby lokali.
W okresie styczeń–luty 2025 roku:
- firmy deweloperskie oddały 18,3 tys. mieszkań (wzrost o 200 lokali w porównaniu z 2024 r.),
- inwestorzy indywidualni zakończyli budowę 11,2 tys. lokali (spadek o 8 proc. r/r).
Choć w ujęciu miesięcznym dane wskazują na spadek, to suma od początku roku prezentuje względną stabilność w sektorze deweloperskim.
Pozwolenia i rozpoczęte budowy wciąż poniżej oczekiwań
W lutym 2025 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła ponad 20 tys. W porównaniu z rokiem poprzednim to o 7 proc. mniej. Deweloperzy otrzymali 13,4 tys. zezwoleń, a inwestorzy indywidualni 5,6 tys.
W porównaniu do początku 2024 roku:
- Deweloperzy uzyskali o 12,4 proc. mniej pozwoleń.
- Inwestorzy indywidualni zwiększyli liczbę pozwoleń o 2,3 proc.
Początek 2025 roku, przyniósł jednak wyraźny spadek liczby rozpoczętych budów – niemal o 20 proc. w skali roku. Wpływ na to miała wyjątkowo duża liczba inwestycji uruchomionych na początku 2024 roku dzięki programowi „Bezpieczny kredyt 2 proc.”.
Perspektywy dla rynku mieszkaniowego
Autorzy raportu Otodom wskazują, że efekty obecnego spowolnienia będą widoczne jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy. Dane sugerują, że niższa liczba rozpoczynanych inwestycji z 2023 roku wpływa teraz na zmniejszoną podaż mieszkań gotowych do zamieszkania.
Tendencje spadkowe, widoczne są zarówno w liczbie rozpoczętych budów, jak i w liczbie wydanych pozwoleń. O ile sytuacja deweloperów może się ustabilizować, o tyle inwestorzy indywidualni pozostają bardziej aktywni niż przed rokiem.
Rynek mieszkaniowy w Polsce, nadal reaguje na wydarzenia sprzed dwóch lat, co pokazuje, jak silny i długotrwały wpływ mogą mieć decyzje kredytowe oraz legislacyjne.
Źródło: TVN24