wtorek, 10 czerwiec 2025 20:37

Instalacje podczas budowy - jak uniknąć błędów?

Projekt instalacji domowej Projekt instalacji domowej Foto: pixabay

Prawidłowe rozplanowanie instalacji na wczesnym etapie budowy domu, pozwala uniknąć kosztownych przeróbek i inwazyjnych napraw. Fundamenty to nie tylko podstawa konstrukcji, ale również miejsce, w którym już muszą znaleźć się elementy wielu systemów. Błędy na tym etapie mogą utrudnić dalsze prace i wpłynąć na funkcjonalność budynku. Warto więc dokładnie wiedzieć, kiedy i jak zaplanować uziemienie, kanalizację, doprowadzenie wody czy powietrza do kominka.

Uziemienie i instalacja odgromowa w fundamencie 

Uziemienie i instalację odgromową, wykonuje się jeszcze przed betonowaniem fundamentów. Wykorzystuje się do tego stalowe pręty zbrojenia oraz bednarkę, czyli płaskownik stalowy. Elementy te, spawa się lub mocuje do zbrojenia za pomocą zacisków. Bednarkę należy wyprowadzić z fundamentu w miejscu planowanej rozdzielnicy oraz w narożach budynku, gdzie znajdą się przewody odgromowe.

Błędy popełnione na tym etapie, są bardzo kosztowne w naprawie. W przypadku braku dostępu do instalacji pod płytą fundamentową, konieczne może być jej częściowe wyburzenie. Dlatego ważne jest, aby wszystkie połączenia były trwałe, a prowadzenie bednarki – zgodne z projektem.

Woda, kanalizacja, kominek – co musi znaleźć się pod płytą?

Instalacja wodociągowa,  powinna być ułożona pod ławą fundamentową, poniżej głębokości przemarzania. Najczęściej stosuje się peszel, czyli elastyczną rurę ochronną. Z jednej strony musi wystawać ponad grunt, z drugiej – ponad płytę chudego betonu wewnątrz budynku. Końcówka powinna być zlokalizowana dokładnie tam, gdzie planowane jest przyłącze.

Dla kominka trzeba przewidzieć doprowadzenie powietrza do paleniska. Najlepiej zrobić otwór w ścianie od strony zachodniej – to tam najczęściej wieje wiatr. Rura powinna być prosta, krótka i dobrze zaizolowana.

Kanalizacja pod podłogą musi być rozprowadzona z zachowaniem odpowiedniego spadku. Zalecana wartość to 2–3%. Zbyt mały spadek powoduje odkładanie się osadu, zbyt duży – ryzyko zakłócenia przepływu. Trzeba przewidzieć rewizje, które pozwolą na kontrolę i ewentualne udrożnienie rur.

Kolejność prac i kontrola 

Najpierw wykonuje się instalację elektryczną – pozwala to oświetlić wnętrze budynku na dalszych etapach. Po niej układa się instalacje teletechniczne i wentylacyjne. Dopiero później, przychodzi czas na instalacje podposadzkowe – wodne, grzewcze i kanalizacyjne. Rury kładzie się na warstwie styropianu, co ułatwia tworzenie spadków i izolację termiczną.

Kierownik budowy sprawdza przed betonowaniem:

  • połączenie bednarki ze zbrojeniem

  • poprawne wyprowadzenie peszli i rur napowietrzających

  • spadki rur kanalizacyjnych

  • liczby odpływów

  • szczelność instalacji wodnych i kanalizacyjnych

Wszystkie te etapy muszą być udokumentowane wpisami do dziennika budowy.

Projektowanie funkcjonalności już w stanie surowym

Na etapie stanu surowego zamkniętego powinien być gotowy projekt wnętrz. Ułatwia to wykonawcom rozmieszczenie punktów poboru wody, gniazd, podejść do grzejników i wentylacji. Najtrudniejsze w ukryciu są rury kanalizacyjne – ich piony mają średnicę nawet 110 mm.

Długość odpływów kanalizacyjnych nie powinna przekraczać 3 m. Dłuższe odcinki muszą być wentylowane. Miska ustępowa musi być najbliżej pionu – nie dalej niż 1 m. Między nią a pionem nie powinno się podłączać innych urządzeń.

Ogrzewanie podłogowe i inne systemy – jak zaplanować?

Ogrzewanie podłogowe, szczególnie wodne, wymaga:

  • rur z jednego odcinka (bez złączek),

  • warstwy izolacyjnej 5–8 cm (styropian lub poliuretan),

  • ułożenia rur w jastrychu o grubości 4–5 cm.

Podłoga z ogrzewaniem musi być wyższa – we wszystkich pomieszczeniach trzeba zachować ten sam poziom.

W łazienkach można dodatkowo zamontować elektryczne maty grzewcze, szczególnie gdy podłoga wykończona jest płytkami.

Instalacja elektryczna i gazowa

Instalację elektryczną dzieli się na obwody:

  • do 10 gniazd,

  • do 20 punktów oświetleniowych,

  • pojedyncze urządzenia (pralka, kocioł, pompa).

Każdy z nich musi być zabezpieczony. Tablica z bezpiecznikami powinna być dostępna, ale niezbyt widoczna.

Rury gazowe prowadzi się po wierzchu ścian. Można je zasłonić ekranami lub niekorozyjną masą. Obowiązkowe są detektory gazu – sygnalizujące wycieki i współpracujące z systemami odcinającymi dopływ.

Wentylacja i systemy inteligentnego domu 

Systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wykonuje się przed tynkowaniem. Konieczne jest też miejsce na centralę, z dostępem do prądu i odpływem skroplin. Kanały mogą być prowadzone nad sufitem lub w nieużytkowym poddaszu.

Na tym etapie warto zaplanować:

  • alarmy,

  • nagłośnienie,

  • sterowanie roletami,

  • instalacje inteligentnego zarządzania.

Najczęstsze błędy i jak ich uniknąć 

EtapCzynnośćCzęsty błądJak uniknąć
Fundamenty Uziemienie i odgromówka Zły kontakt bednarki z prętami Spawanie lub mocowanie zaciskami
Instalacje wod-kan Zbyt długi odpływ Spadek <2% Dobrze rozmieszczone piony
Kominek Brak doprowadzenia powietrza Brak otworu w ścianie Otwór w zachodniej ścianie
Podłoga Instalacje podposadzkowe Rury bez zabezpieczeń Osłony i test szczelności
Projekt Zmiany w trakcie budowy Kucie tynków i koszt Wczesna adaptacja projektu

Prawidłowe rozmieszczenie i wykonanie instalacji to jeden z najważniejszych elementów budowy domu. Zaczyna się już na etapie fundamentów, a kończy dopiero po wykonaniu wylewek i tynków. Błędy popełnione wcześniej kosztują dużo – zarówno pieniędzy, jak i czasu.

Najważniejsze to dobrze zaplanować każdy system i nie wprowadzać zmian bez konsultacji z projektantem. Przemyślane działania to nie tylko oszczędność, ale też komfort i bezpieczeństwo domowników.

Źródło: Murator

  • Instalacje podczas budowy - jak uniknąć błędów?
    Instalacje podczas budowy - jak uniknąć błędów?

    Prawidłowe rozplanowanie instalacji na wczesnym etapie budowy domu, pozwala uniknąć kosztownych przeróbek i inwazyjnych napraw. Fundamenty to nie tylko podstawa konstrukcji, ale również miejsce, w którym już muszą znaleźć się elementy wielu systemów. Błędy na tym etapie mogą utrudnić dalsze prace i wpłynąć na funkcjonalność budynku. Warto więc dokładnie wiedzieć, kiedy i jak zaplanować uziemienie, kanalizację, doprowadzenie wody czy powietrza do kominka.

    Written on wtorek, 10 czerwiec 2025 20:37
  • Naturalny nawóz dla pomidorów
    Naturalny nawóz dla pomidorów

    Aby cieszyć się bujnym wzrostem pomidorów, nie zawsze niezbędne są kosztowne nawozy z reklam. Wystarczy roślina, która zazwyczaj traktowana jest jak uporczywy chwast. Pokrzywa, bo o niej mowa, to źródło azotu i mikroelementów, które w naturalnej formie zasilają glebę i poprawiają kondycję warzyw.

    Written on wtorek, 03 czerwiec 2025 16:09
  • Wycinka drzew na działkach prywatnych
    Wycinka drzew na działkach prywatnych

    Zgodnie z projektem opublikowanym 9 maja 2025 roku, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zapowiada uproszczenie zasad dotyczących wycinki drzew przez osoby fizyczne. Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody ma na celu przyspieszenie procedur administracyjnych oraz zwiększenie swobody właścicieli nieruchomości. Przepisy mają wejść w życie w lipcu, po zakończeniu procesu legislacyjnego.

    Written on wtorek, 27 maj 2025 15:53
  • Żywopłot jako zielona granica działki
    Żywopłot jako zielona granica działki

    Właściwie dobrany i posadzony żywopłot może pełnić funkcję ogrodzenia, ozdoby ogrodu, a także schronienia dla ptaków. Wybór odpowiedniego rodzaju i miejsca nasadzenia to klucz do wieloletniej satysfakcji. Istnieją dwa główne typy żywopłotów: formowane i nieformowane. Każdy z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące ich cech, tempa wzrostu oraz optymalnych miejsc sadzenia.

    Written on wtorek, 20 maj 2025 15:19
  • Pergola w ogrodzie – co warto wiedzieć?
    Pergola w ogrodzie – co warto wiedzieć?

    Pergola w ogrodzie, to nie tylko dekoracja. To funkcjonalny element małej architektury, który poprawia estetykę i komfort korzystania z zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak zaplanować i zabezpieczyć pergolę ogrodową, aby była trwała i bezpieczna.

    Written on wtorek, 13 maj 2025 16:13
  • Kwiaty jednoroczne – barwna dekoracja ogrodu i balkonu przez cały sezon
    Kwiaty jednoroczne – barwna dekoracja ogrodu i balkonu przez cały sezon

    Kwiaty jednoroczne to idealna propozycja dla tych, którzy chcą szybko i efektownie ozdobić ogród lub balkon. Te rośliny zachwycają intensywnymi kolorami, łatwością w pielęgnacji i możliwością corocznej zmiany aranżacji. Uprawiane z nasion, oferują szeroki wybór odmian – od tych odpornych na przymrozki, po bardziej wymagające.

    Written on wtorek, 06 maj 2025 13:34
  • Jak skutecznie naprawić rynny samodzielnie?
    Jak skutecznie naprawić rynny samodzielnie?

    Rynny, powinny bezawaryjnie służyć przez co najmniej 15–20 lat. Jednak drobne usterki, które mogą się zdarzyć, często można szybko usunąć samemu. Przedstawiamy najczęstsze problemy z rynnami oraz sposoby ich naprawy. Lista obejmuje: czyszczenie zatkanych rur spustowych, uszczelnianie nieszczelnych łączeń, mocowanie wysuniętych elementów i poprawianie poluzowanych uchwytów.

    Written on wtorek, 29 kwiecień 2025 16:49
  • Co gdy właściciel dba bardziej o zdrowie zwierząt niż o swoje?
    Co gdy właściciel dba bardziej o zdrowie zwierząt niż o swoje?

    Znasz to? Piesek dostaje specjalistyczną karmę z łososia, witaminy, masaż relaksacyjny i regularne kontrole u weterynarza. Kot – luksusowe legowisko, kocimiętkę z górnej półki i co pół roku kompleksowe badania krwi. A właściciel? Właściciel żyje na instantach, nie ma czasu na śniadanie, a lekarza ostatni raz widział w zeszłej dekadzie…

    Written on poniedziałek, 28 kwiecień 2025 15:54
  • Suwałki sprzedają działki młodym z 50-procentową zniżką
    Suwałki sprzedają działki młodym z 50-procentową zniżką

    Suwałki rozpoczęły nowy program, który ma zachęcić osoby poniżej 40. roku życia do budowy domu i zamieszkania w mieście. Na początek do sprzedaży trafiły 48 działki z 50-procentową bonifikatą. Władze samorządowe stawiają na młodych i chcą zatrzymać ich w regionie, oferując konkretne wsparcie.

    Written on wtorek, 15 kwiecień 2025 19:29
  • ZUS zwiększa wysokość jednorazowego odszkodowania
    ZUS zwiększa wysokość jednorazowego odszkodowania

    Od 1 kwietnia 2025 roku, obowiązują nowe stawki jednorazowego odszkodowania wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Każdy ubezpieczony, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, może liczyć na 1636 zł za każdy procent uszczerbku. To wzrost o 205 zł względem poprzednich kwot. Nowe stawki, będą obowiązywać do 31 marca 2026 roku.

    Written on poniedziałek, 07 kwiecień 2025 10:25