środa, 08 grudzień 2021 20:38

Jaki garnek wybrać, czyli krótki przewodnik po rodzajach materiałów, z których wyprodukowane są naczynia

garnki Zwieger garnki Zwieger pixabay

Jakie garnki są najzdrowsze: ze stali nierdzewnej, czy emaliowane? Na którego producenta garnków postawić? Których modeli garnków wystrzegać się, a które posłużą nam przez długie lata użytkowania?

Te i inne pytania nasuwają nam się, gdy stoimy przed zakupem pierwszego zestawu garnków do domu.

Garnki stalowe

Jedna z kluczowych decyzji, jaką podejmiemy, dotyczy materiału, z którego wyprodukowane zostało naczynie. Na rynku mamy przede wszystkim garnki stalowe, które nie są najtańsze, ale ich wytrzymałość i odporność na zarysowania i zniekształcenia pod wpływem naprzemiennego gotowania i czyszczenia środkami chemicznymi jest bardzo wysoka. Nie bez powodu należą do najczęściej wybieranych modeli na rynku w Polsce. Szukając dobrej jakości garnków stalowych, zwróćmy uwagę na to, aby stal nierdzewna, z której wykonany jest produkt, miało oznaczenie co najmniej 18/10. Zamiennie, może to być po prostu stal węglowa. Jeśli stal nie spełnia tych kryteriów, wówczas powinna być pokryta dodatkową, zabezpieczającą powłoką wewnątrz. Do czołówek pod względem jakości należą garnki marki Zwieger. Nie rysują się, nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem wysokich temperatur, można w nich gotować na parze oraz wstawić do piekarnika, dusić oraz smażyć potrawy bez obaw o przywieranie zawartości do ścianek lub do dna garnka.

Garnki aluminiowe i emaliowane

Nieco tańsze są garnki emaliowane i aluminiowe. I jedne i drugie bywają uznawane za wybór kontrowersyjny, ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na przygotowane potrawy, jakie mogą te naczynia wywierać. Dotyczy to szczególnie garnków aluminiowych, które w kontakcie z gorącą i kwaśną zawartością mogą emitować groźne dla naszego organizmu cząstki glinu. Na szczęście jednak nowoczesne modele, takie jak np. aluminiowe garnki Zwieger są przed tym doskonale zabezpieczone: ich powłoka pokryta jest materiałem ochronnym, który nie tylko zapobiega reakcjom chemicznym zachodzącym między aluminium, ale też zapobiega przywieraniu się jedzenia do wewnętrznych części naczynia. Dodatkowo, garnki aluminiowe tego producenta wyposażone są w ebonitową rączkę, która nie nagrzewa się.

Garnki teflonowe

Garnki teflonowe natomiast mają bardzo trwałą powłokę, umożliwiającą gotowanie i smażenie bez grama tłuszczu. Korzystając z garnków teflonowych, należy używać tylko silikonowych sztućców do mieszania, aby nie uszkodzić warstwy teflonu.

Garnki szklane

Ciekawostką są też garnki ze specjalnego, odpornego na wysokie temperatury szkła. Szkło nie wchodzi w reakcje z zawartością garnka. Garnki szklane można postawić na kuchence gazowej, elektrycznej i wstawić do piekarnika.

 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych
  Telematyka DBK – zarządzanie flotą samochodów ciężarowych

  Inteligentne prowadzenie firmy przewozowej opiera się o analizę różnorodnych rozwiązań, które potrafią usprawnić działanie całej firmy.

  Written on środa, 15 czerwiec 2022 17:56
 • Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?
  Szafa metalowa - idealny mebel do każdego zakładu pracy?

  Szafy metalowe są wykonane z odpornych materiałów, dzięki czemu nadają się do pracy w trudnych warunkach. Na przykład w szpitalach, laboratoriach i zakładach przemysłowych mogą one służyć przez dziesiątki lat.

  Written on wtorek, 14 czerwiec 2022 15:36
 • Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew
  Silikony Bostik – preparaty do uszczelniania połączeń wokół blatów, zlewów, mebli, listew

  Silikony to materiały nieorganiczne, organiczne i hybrydowe, które są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. W przemyśle budowlanym można je znaleźć jako uszczelniacze, masy uszczelniające, masy szklarskie i membrany wodoszczelne.

  Written on poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:08
 • Ekologiczne środki czystości w eko domu
  Ekologiczne środki czystości w eko domu

  Musimy wreszcie przejrzeć na oczy i zacząć żyć tak, aby nasza planeta przestała cierpieć od nadmiaru śmieci. Dla obecnych 30-40-latków, którzy mają już dorastające dzieci kwestia dbania o środowisko jest znana, ale dla większości też,  nie znajduje się na liście priorytetów.

  Written on środa, 08 czerwiec 2022 14:10
 • Ogrodzenia gotowe do montażu
  Ogrodzenia gotowe do montażu

  Co to są ogrodzenia modułowe oraz na jakiego typu działkach sprawdzają się najlepiej? Wielość dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych i stylistycznych powoduje, że takie płoty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Poznaj ich zalety oraz dowiedz się, jak można nabyć płoty z prefabrykowanych elementów.

  Written on wtorek, 31 maj 2022 16:44
 • Regeneracja pomp i silników hydraulicznych
  Regeneracja pomp i silników hydraulicznych

  Hydraulika siłowa jest stosowana w maszynach budowlanych do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów. Działanie układów hydraulicznych polega na wykorzystaniu ciśnienia cieczy do poruszania tłoków, które naciskają na tłoczysko, a to z kolei porusza ładunek.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:23
 • Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?
  Jaka pościel do łóżeczka dla niemowląt?

  Każdy rodzic staje przed wyborem odpowiedniej pościeli do łóżeczka dla niemowlęcia. Z uwagi na to, że skóra tak małego dziecka jest wrażliwa i delikatna, warto podjąć przemyślaną i odpowiedzialną decyzję w tej kwestii.

  Written on piątek, 27 maj 2022 17:19
 • Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?
  Rębak do drewna i strugarka- jak z nich korzystać?

  Drewno jest jednym z bardziej szlachetnych materiałów. Co więcej, jeśli tylko podda się go odpowiedniej obróbce, można wykreować niesamowite przedmioty. Jednak drewno to także podstawowy surowiec w gospodarstwie domowym, którym chociażby pali się w kominku.

  Written on czwartek, 26 maj 2022 10:28