piątek, 29 lipiec 2022 17:03

Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?

INEA telewizja INEA telewizja pixabay

Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla komfortu oglądania, a także zachowania zdrowego wzroku. Sprawdźmy, jaki dystans powinien dzielić odbiornik i widza. Dowiedz się, jak wyliczyć satysfakcjonującą i zdrową odległość.

 

Jaka odległość od telewizora będzie najlepsza?

Zakup telewizora to w dzisiejszych czasach nie lada wyzwanie. Mamy do wyboru mnóstwo modeli, które różnią się przede wszystkim rozdzielczością i przekątną. To właśnie na podstawie tych dwóch parametrów powinniśmy ustalić odległość telewizora. Pamiętaj, że to odbiornik powinien być dopasowany do danego pomieszczenia, a nie odwrotnie. Co to znaczy? Jeśli jesteś posiadaczem niewielkiego mieszkania, w pierwszej kolejności ustaw szafkę RTV, kanapę, a następnie oblicz, jaka wielkość telewizora będzie optymalna. Umieszczenie zbyt dużego TV sprawi, że oglądanie filmów ani nie będzie zdrowe dla oczu, ani komfortowe.

Jak obliczyć odległość telewizora, biorąc pod uwagę rozdzielczość ekranu?

Według ogólnej zasady bezpieczna odległość, z której można oglądać telewizję, wynosi dwukrotność szerokości ekranu. Nie zawsze jest to jednak dobre rozwiązanie, dlatego warto skorzystać z przelicznika, który bierze pod uwagę nie tylko przekątną, lecz także rozdzielczość ekranu. Pamiętaj, że im większa rozdzielczość, tym bliżej kanapy można ustawić telewizor.

Jak obliczyć odległość telewizora od kanapy?

 • Telewizory Full HD – cale × 4-4,5 cm odległości.
 • Telewizory Ultra HD (4K) – cale × 2,1 cm odległości.

Jak to wygląda w praktyce?

Biorąc pod uwagę telewizory Full HD, możemy w niewielkim mieszkaniu ustawić urządzenie mające nawet 60 lub 80 cali w odległości 3 m od kanapy. W przypadku rozdzielczości Ultra HD będzie to nawet dwa razy więcej cali.

Jak dobrać rozmiar telewizora? Na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, jaka odległość powinna dzielić telewizor od kanapy. Aby jednak dobrać najlepszy odbiornik, należy jeszcze wziąć pod uwagę inne kwestie. Mowa tutaj przede wszystkim o aranżacji danego pomieszczenia. Nawet jeśli możesz pozwolić sobie na 75-calowy telewizor, może on nie być dobrym rozwiązaniem, kiedy Twój salon jest bardzo mały. Taka wielkość może przytłoczyć całe pomieszczenie, sprawiając, że będziesz czuł dyskomfort.

Co więcej, istotna jest także rola pomieszczenia. Jeśli szukasz telewizora do sypialni, nie wybieraj zbyt dużych modeli, ponieważ zdominują wnętrze, w którym najbardziej liczy się spokojny wypoczynek i sen. Na koniec warto powiedzieć o miejscu ustawienia telewizora. Jeśli ma on stać na półce, a nie wisieć na ścianie, nie wybieraj zbyt małych odbiorników, ponieważ będziesz musiał oglądać filmy ze spuszczoną głową, co na dłuższą metę powoduje ból karku. Podczas doboru telewizora liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek.

INEA – telewizja światłowodowa dla każdego

Jeśli kupujesz nowy telewizor, pomyśl również o nowoczesnej telewizji, którą oferuję INEA. Telewizja światłowodowa od tego dostawcy charakteryzuje się niezawodnością, elastycznością oraz najwyższą jakością obrazu.

Telewizja HIWAY łączy w sobie nowoczesne funkcje, bezprzewodowy dekoder oraz możliwość oglądania tego, na co masz ochotę. W INEA telewizja wybierasz paczki tematyczne kanałów telewizyjnych, które możesz zmieniać w dowolnym momencie – w czasie trwania umowy. Do tego możesz korzystać z wypożyczalni VOD, przeglądać materiały na YouTube w jakości 4K, a także oglądać programy nawet na 5 urządzeniach jednocześnie dzięki funkcji Multiroom. Telewizja HIWAY to prawdziwa uczta dla kinomanów!

 
 • Materac 90x190 cm dla dziecka
  Materac 90x190 cm dla dziecka

  Małe materace kupowane są zmyślą o najmłodszych. Taki materac powinien być wygodny i zapewnić zdrowy sen.

  Written on środa, 17 sierpień 2022 17:12
 • Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy
  Już niebawem jesień! Pora na namiot garażowy

  Choć w tym momencie może ciężko w to uwierzyć – już niedługo letnie upały zaczną się powoli chylić ku końcowi, zaś na salonach rozgości się na dobre jesień.

  Written on środa, 03 sierpień 2022 09:12
 • Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?
  Odległość od telewizora – jaka powinna być i jak dobrać rozmiar TV?

  Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla komfortu oglądania, a także zachowania zdrowego wzroku. Sprawdźmy, jaki dystans powinien dzielić odbiornik i widza. Dowiedz się, jak wyliczyć satysfakcjonującą i zdrową odległość.

  Written on piątek, 29 lipiec 2022 17:03
 • Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?
  Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych. Co robić podczas awarii podzespołów hydraulicznych?

  Pompa hydrauliczna to urządzenie mechaniczne, które służy do przenoszenia cieczy z jednego miejsca w drugie. Pompy wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, od rolnictwa po górnictwo i budownictwo.

  Written on środa, 20 lipiec 2022 09:53
 • Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?
  Czy grzejnik w Twojej łazience będzie potrzebny?

  Podczas urządzania łazienki, największą uwagę zwraca się na wybór funkcjonalnej armatury. Warto jednak nie zapominać o tym, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny w tym pomieszczeniu. Dowiedz się, czy zastosowanie grzejnika w Twojej łazience jest konieczne.

  Written on wtorek, 19 lipiec 2022 08:52
 • Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?
  Gont bitumiczny – tani, popularny materiał na dach. Czy dachy pokryte z użyciem gontu bitumicznego to dobry wybór?

  Pokrycie dachowe to inwestycja na lata, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć to, jakich produktów użyjemy do jego wykonania. Dach może być pokryty bardzo różnymi materiałami, jednak nie wszystkie opcje dostępne na rynku będą odpowiednie właśnie dla nas.

  Written on środa, 13 lipiec 2022 13:05
 • Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę
  Promienniki podczerwieni – komfort cieplny za niewielką cenę. Wykorzystanie ciepła na podczerwień jako inwestycja w zdrowie i wygodę

  Wybierając urządzenia grzewcze do naszego domu, musimy pochylić się nad kilkoma kwestiami.

  Written on środa, 06 lipiec 2022 18:06
 • Co warto wiedzieć o firanach woalowych?
  Co warto wiedzieć o firanach woalowych?

  Woal jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów przy produkcji firan. Jest to bardzo popularny typ tkaniny, który tak naprawdę można spotkać w zdecydowanej większości polskich domów.Takie firany bez wątpienia wyglądają efektownie.

  Written on poniedziałek, 27 czerwiec 2022 10:45
 • Jak zbudować mur oporowy?
  Jak zbudować mur oporowy?

  Domy stojące obok naturalnych wzniesień zwykle prezentują się malowniczo i są rozchwytywane na rynku nieruchomości. Niestety, ich budowa wymaga bardzo często postawienia ścianki oporowej, której zadaniem jest zatrzymanie poziomego oddziaływania dużych mas ziemi w kierunku budynku mieszkalnego. Jak taką ściankę zbudować i kto może to zrobić?

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 18:20
 • Przetarg na technologię
  Przetarg na technologię

  Trzeba przyznać, że obecne czasy wyglądają zupełnie inaczej niż paręnaście lat temu. Jest to akurat oczywista kwestia, gdyż w dzisiejszych czasach mamy do czynienia z nowoczesną technologią, która jest coraz częściej wykorzystywana w różnych projektach i rozwiązaniach.

  Written on poniedziałek, 20 czerwiec 2022 11:09