czwartek, 24 luty 2022 18:49

Zasięg i ładowanie pojazdów elektrycznych - łatwizna czy zmora kierowców?

domowa stacja ładowania samochodów domowa stacja ładowania samochodów pixabay

W obecnych czasach samochody elektryczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zamiast silnika spalinowego posiadają one napęd elektryczny.

Dzięki temu taki środek transportu nie emituje spalin z rury wydechowej i nie zużywa płynnego paliwa. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup i użytkowanie pojazdu elektrycznego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego zasięg i czynniki, które na niego wpływają, a także dostępne możliwości ładowania silnika.

W obecnych czasach samochody elektryczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zamiast silnika spalinowego posiadają one napęd elektryczny. Dzięki temu taki środek transportu nie emituje spalin z rury wydechowej i nie zużywa płynnego paliwa. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup i użytkowanie pojazdu elektrycznego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego zasięg i czynniki, które na niego wpływają, a także dostępne możliwości ładowania silnika. 

Co decyduje o zasięgu pojazdu elektrycznego?

Zasięg pojazdu elektrycznego zależy przede wszystkim od pojemności jego akumulatora litowo-jonowego, czyli od ilości energii elektrycznej, jaką jest on w stanie zmagazynować. Jest ona odpowiednikiem zbiornika paliwa w pojazdach spalinowych. Określa rezerwy energii dostępne dla silnika i innych elementów pojazdu. Poziom energii w akumulatorze w danym momencie odzwierciedla zatem pozostały zasięg pojazdu elektrycznego. Na szybkość wyczerpywania się energii w samochodzie ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich, moc silnika czy zużycie akumulatora, są nierozerwalnie związane z pojazdem. Inne wynikają ze sposobu prowadzenia pojazdu. Tutaj znaczenie mają elementy takie jak: średnia prędkość, intensywność przyspieszenia, pogoda, waga bagażu przewożonego w bagażniku czy liczba pasażerów.

Domowa stacja ładowania samochodów a ładowanie w punkcie

To, co jest podstawową zaletą pojazdu elektrycznego, może okazać się jego największą wadą. Napęd elektryczny, który posiadają takie samochody, ma swoje ograniczenia. Jednym z większych wyzwań dla kierowców, korzystających z tego rozwiązania, okazuje się często samo ładowanie samochodu. 

Zasięg aut elektrycznych, obecnych na rynku, powinien bez przeszkód pozwalać na codzienne ich użytkowanie. Ładowanie baterii możliwe jest nawet w przydomowym garażu! Z pomocą przychodzi nam tutaj domowa stacja ładowania samochodów, która jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na regularne, bezproblemowe dostarczanie energii. Zapewnia ona komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Pozwala ona również zaoszczędzić czas i pieniądze, gdy kierowca decyduje się ładować auto w nocy.

Problematycznym może okazać się jednak wyjazd w podróż. Dłuższa trasa wymagać będzie dokładniejszego zaplanowania i sprawdzenia, gdzie producent stacji ładowania samochodów elektrycznych umieścił punkty, w których możemy podłączyć swój akumulator. Chociaż na mapie pojawia się coraz więcej takich miejsc, to wciąż ich dostępność jest znacznie mniejsza niż w przypadku stacji paliwowych. Oprócz sprawdzenia, gdzie znajdziemy stacje ładowania, warto również upewnić się, czy korzystanie z niej nie wymaga wcześniejszej rejestracji w systemie operatora. 

Rynek pojazdów elektrycznych to wciąż rozwijająca się dziedzina, którą cechuje wprowadzanie na rynek nowoczesnych, nietuzinkowych rozwiązań. Zarówno jeśli chodzi o mechanikę pojazdów jak i ich ładowanie. Powoduje to, że na naszych ulicach w najbliższych latach pojawi się z całą pewnością jeszcze więcej ekologicznych aut, które napędzane będą przy użyciu prądu. Na skutek tego wzrośnie również liczba punktów ładowania pojazdów i staną się one bardziej powszechne. Dzięki temu kierowcom będzie jeździło się wygodniej, a dłuższe trasy nie będą stanowić już takiego wyzwania.

 • Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!
  Czy jest jeszcze ktoś, kto nie wierzy w moc eventów firmowych? Agencja eventowa podpowiada, jak przygotować event roku!

  Imprezy firmowe to w ostatnich latach coraz częściej wybierana przez pracodawców forma pogłębiania relacji z pracownikami i klientami. Event firmowy to nie tylko okazja do spędzenia wspólnie czasu poza biurem i zabawy.

  Written on czwartek, 19 maj 2022 14:44
 • Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych
  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych

  Korzystne ubezpieczenia samochodów ciężarowych są niezwykle ważne dla każdej firmy przewozowej. Nigdy nie można być pewnym co stanie się na drodze – dlatego ubezpieczenie jest tak ważne.

  Written on poniedziałek, 09 maj 2022 16:56
 • Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia
  Nowoczesna kolekcja łazienek Ona inspirowana śródziemnomorską przyrodą i radością codziennego życia

  Kolekcja Ona nawiązuje do śródziemnomorskiego klimatu. Wyróżnia się prostym i uniwersalnym designem, w którym najważniejsze okazują się dopracowane szczegóły oraz inspiracje naturalnymi zjawiskami (np. łagodne linie inspirowane silnymi, ale zarazem delikatnymi falami oceanu czy rozwiązania mające wpływ na ekologię).

  Written on wtorek, 26 kwiecień 2022 09:10
 • Filtr do okapu Ariston
  Filtr do okapu Ariston

  W dzisiejszych czasach otaczające powietrze, które jest niezbędnym elementem życia człowieka jest coraz bardziej zanieczyszczone.

  Written on środa, 06 kwiecień 2022 13:08
 • Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?
  Połączenia międzynarodowe – jak zyskać tańsze rozmowy?

  Obecnie oferty sieci komórkowych zawierające darmowe i nielimitowane SMS-y, MMS-y oraz spore pakiety internetowe są normą. Niemałym zainteresowaniem cieszą się również telefony na abonament, które można nabyć na bardzo korzystnych warunkach, zarówno w przypadku firm, jak i klientów indywidualnych. Jak jednak w ofertach operatorów sieci komórkowych przedstawiają się połączenia międzynarodowe? Na jakie propozycje dostawców mogą liczyć użytkownicy?

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:55
 • Hala namiotowa w ogrodnictwie
  Hala namiotowa w ogrodnictwie

  Jak zorganizować przestrzeń w ogrodzie lub na działce? Wiele osób zajmujących się hobbystycznie lub zawodowo uprawą roślin zdaje sobie sprawę, że jednym z istotnych czynników wpływających na porost jest odporność na zmienne warunki pogodowe.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:50
 • Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne
  Jak wybrać doskonałe płytki łazienkowe? Płytki ceramiczne

  Łazienka to nie tylko miejsce mycia i higieny, ale także ostoja komfortu. Jej wystrój powinien być estetyczny i przyjemny dla oka, ponieważ jest to ważna część domu.

  Written on sobota, 02 kwiecień 2022 10:42
 • Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?
  Chusteczki do powierzchni – jakie są ich rodzaje i po co je stosujemy?

  Większości z nas chusteczki kojarzą się wyłącznie z wydmuchiwaniem nosa w trakcie przeziębienia. Okazuje się, że ich zastosowań jest zdecydowanie więcej. Dobrym tego przykładem może być stale trwająca pandemia.

  Written on wtorek, 29 marzec 2022 18:45
 • Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?
  Tulejowanie otworów w maszynach budowlanych – na czym to polega?

  W przypadku maszyn budowlanych częstym problemem jest zużycie tulei. Dochodzi do niego, gdy maszyna ulega zużyciu w wyniku tarcia między ruchomymi częściami maszyny.

  Written on czwartek, 24 marzec 2022 21:28
 • MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!
  MyJobsi.pl – znajdź swoją wymarzoną pracę!

  Praca jest potrzebna każdemu człowiekowi, gdyż bez niej dzień nie jest dobrze zorganizowany, co znacznie pogarsza samopoczucie. Jak jednak wygląda szukanie pracy na rynku w dzisiejszych czasach?

  Written on środa, 16 marzec 2022 09:38