Dzięki temu taki środek transportu nie emituje spalin z rury wydechowej i nie zużywa płynnego paliwa. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup i użytkowanie pojazdu elektrycznego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego zasięg i czynniki, które na niego wpływają, a także dostępne możliwości ładowania silnika.
W obecnych czasach samochody elektryczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Zamiast silnika spalinowego posiadają one napęd elektryczny. Dzięki temu taki środek transportu nie emituje spalin z rury wydechowej i nie zużywa płynnego paliwa. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Decydując się na zakup i użytkowanie pojazdu elektrycznego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego zasięg i czynniki, które na niego wpływają, a także dostępne możliwości ładowania silnika.
Co decyduje o zasięgu pojazdu elektrycznego?
Zasięg pojazdu elektrycznego zależy przede wszystkim od pojemności jego akumulatora litowo-jonowego, czyli od ilości energii elektrycznej, jaką jest on w stanie zmagazynować. Jest ona odpowiednikiem zbiornika paliwa w pojazdach spalinowych. Określa rezerwy energii dostępne dla silnika i innych elementów pojazdu. Poziom energii w akumulatorze w danym momencie odzwierciedla zatem pozostały zasięg pojazdu elektrycznego. Na szybkość wyczerpywania się energii w samochodzie ma wpływ wiele czynników. Niektóre z nich, moc silnika czy zużycie akumulatora, są nierozerwalnie związane z pojazdem. Inne wynikają ze sposobu prowadzenia pojazdu. Tutaj znaczenie mają elementy takie jak: średnia prędkość, intensywność przyspieszenia, pogoda, waga bagażu przewożonego w bagażniku czy liczba pasażerów.
Domowa stacja ładowania samochodów a ładowanie w punkcie
To, co jest podstawową zaletą pojazdu elektrycznego, może okazać się jego największą wadą. Napęd elektryczny, który posiadają takie samochody, ma swoje ograniczenia. Jednym z większych wyzwań dla kierowców, korzystających z tego rozwiązania, okazuje się często samo ładowanie samochodu.
Zasięg aut elektrycznych, obecnych na rynku, powinien bez przeszkód pozwalać na codzienne ich użytkowanie. Ładowanie baterii możliwe jest nawet w przydomowym garażu! Z pomocą przychodzi nam tutaj domowa stacja ładowania samochodów, która jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem pozwalającym na regularne, bezproblemowe dostarczanie energii. Zapewnia ona komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Pozwala ona również zaoszczędzić czas i pieniądze, gdy kierowca decyduje się ładować auto w nocy.
Problematycznym może okazać się jednak wyjazd w podróż. Dłuższa trasa wymagać będzie dokładniejszego zaplanowania i sprawdzenia, gdzie producent stacji ładowania samochodów elektrycznych umieścił punkty, w których możemy podłączyć swój akumulator. Chociaż na mapie pojawia się coraz więcej takich miejsc, to wciąż ich dostępność jest znacznie mniejsza niż w przypadku stacji paliwowych. Oprócz sprawdzenia, gdzie znajdziemy stacje ładowania, warto również upewnić się, czy korzystanie z niej nie wymaga wcześniejszej rejestracji w systemie operatora.
Rynek pojazdów elektrycznych to wciąż rozwijająca się dziedzina, którą cechuje wprowadzanie na rynek nowoczesnych, nietuzinkowych rozwiązań. Zarówno jeśli chodzi o mechanikę pojazdów jak i ich ładowanie. Powoduje to, że na naszych ulicach w najbliższych latach pojawi się z całą pewnością jeszcze więcej ekologicznych aut, które napędzane będą przy użyciu prądu. Na skutek tego wzrośnie również liczba punktów ładowania pojazdów i staną się one bardziej powszechne. Dzięki temu kierowcom będzie jeździło się wygodniej, a dłuższe trasy nie będą stanowić już takiego wyzwania.