niedziela, 18 wrzesień 2022 12:10

Kiedy tradycyjne CV i list motywacyjny mogą się nie sprawdzić?

List motywacyjny List motywacyjny pixabay

Od wielu lat CV oraz list motywacyjny to dokumenty, które są tradycyjnie wymagane przez pracodawcę podczas rekrutacji do pracy.

W takiej sytuacji nie powinno nikogo zaskakiwać, że utarło się przekonanie, zgodnie z którym dokumenty te są absolutnie wymagane w ramach każdej rekrutacji. Tymczasem, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Trzeba bowiem mieć na uwadze, że świat w dwudziestym pierwszym wieku zmienia się niezwykle dynamicznie. W związku z tym coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której tradycyjna ścieżka rekrutacji odchodzi do lamusa. Kiedy tak jest? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, przeczytaj nasz tekst. Znajdziesz w nim wartościowe informacje dotyczące tego, w jakich sytuacjach CV czy list motywacyjny może nie być wymagany.

CV i list motywacyjny – kiedy się sprawdzą?

CV oraz list motywacyjny to (najczęściej) jednostronicowe dokumenty wyjaśniające, dlaczego dany kandydat ubiega się o wolne stanowisko. Opisuje się w nich między innymi mocne strony i życiorys kandydata, dotychczasowy przebieg kariery, cele zawodowe itp.

List motywacyjny i CV to dokumenty, które pozwalają rekruterowi lepiej poznać kandydata, jego kwalifikacje i motywację do aplikowania. Analizując dokumenty przekazane przez kandydata, doświadczeni rekruterzy i pracodawcy mogą w przeciągu zaledwie kilku chwil wstępnie ocenić jego kompetencje miękkie i twarde, a czasem także pewne cechy charakteru (upór w dążeniu do celu, introwertyzm, chęć współpracy w zespole itp.).

CV wraz z listem motywacyjnym dobrze sprawdzą się w przypadku stanowisk i firm, które można określić jako tzw. tradycyjne. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

 • bankowość – doświadczenie zdobyte w handlu, wyniki w sprzedaży to tylko niektóre spośród wszystkich rodzajów informacji, które powinny znaleźć się w CV oraz liście motywacyjnym,
 • księgowość – warto w CV zamieścić takie informacje jak na przykład znajomość systemów do prowadzenia rachunkowości,
 • zawody inżynieryjno-techniczne – CV to świetny sposób na zamieszczenie informacji o posiadanych uprawnieniach, stopniu znajomości oprogramowania komputerowego itp.

To jeszcze nie wszystko. Standardowe CV oraz list motywacyjny sprawdzą się dobrze w sytuacji, gdy rekrutacja jest prowadzona w dużym przedsiębiorstwie. Dlaczego? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: w dużych organizacjach konieczne jest usystematyzowanie możliwie jak największej liczby procesów. Do takich obszarów należy na przykład HR i rekrutacja. Zebranie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu CV pozwoli na szybkie porównanie poszczególnych kandydatur.

Z drugiej jednak strony można coraz częściej zaobserwować trend, zgodnie z którym podstawę stanowią inne rozwiązania. O jakich dziedzinach rynku pracy jest mowa?

Co zamiast CV i listu motywacyjnego?

W dwudziestym pierwszym wieku coraz częściej okazuje się, że szablony listów motywacyjnych są już niewystarczające. Z taką sytuacją można spotkać się przede wszystkim w przypadku nowoczesnych sektorów gospodarki, w których coraz większą rolę odgrywa (choć nie zawsze) praca zdalna oraz freelancing.

Takie sektory rynku pracy to profesje, w których decydującą rolę odgrywa portfolio. Pod pojęciem tym rozumie się zbiór przykładowych prac artysty. Portfolio pozwala na zapoznanie się z przykładowymi pracami danego specjalisty, jego stylem oraz preferowaną tematyką i metodami działania. Oto przykładowy dorobek, który może składać się na portfolio w poszczególnych zawodach:

 • IT i nowoczesne technologie – wydaje się, że najlepszym portfolio w takiej sytuacji jest dotychczas stworzony kod programistyczny aplikacji lub gry. Dzięki temu potencjalny pracodawca będzie w stanie zorientować się, czy dany kandydat jest dobrym programistą,
 • copywriting i content marketing – w tym przypadku sprawa wydaje się dość oczywista: portfolio to zbiór przykładowych tekstów napisanych przez danego copywritera/content writera,
 • grafika komputerowa – dobrze sprawdzą się tu takie rozwiązania jak na przykład szata graficzna dla przedsiębiorstwa, projekty ulotek, posterów i stron internetowych,
 • social media marketing – ciekawym rozwiązaniem są w takiej sytuacji statystyki dotychczas poprowadzonych kampanii w mediach społecznościowych. Jeśli osoba działająca w obszarze social mediów może poszczycić się np. tym, ile „lajków” pozyskała dla danego fanpage na Facebooku, może być to dobrym dowodem kompetencji zawodowych.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że tradycyjne dokumenty rekrutacyjne nie są już wykorzystywane. Wręcz przeciwnie, wciąż mogą one stanowić cenne źródło informacji o kandydacie.

 • Wybierając projekt domu, zwróć uwagę na to, jak rozmieszczone są okna!
  Wybierając projekt domu, zwróć uwagę na to, jak rozmieszczone są okna!

  Umiejscowienie okien w domu powinno być przemyślane, aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie, wentylację i dostęp do widoków. Poniżej znajduje się kilka kluczowych wskazówek dotyczących lokalizacji okien – warto mieć je na uwadze, przygotowując się do wyboru konkretnego projektu budowy domu na naszą działkę. 

  Written on środa, 22 listopad 2023 12:17
 • Pompy ciepła powietrze-woda: zielona i efektywna alternatywa dla Polskich domów
  Pompy ciepła powietrze-woda: zielona i efektywna alternatywa dla Polskich domów

  W miarę jak technologia rozwija się dynamicznie, coraz większą uwagę przywiązuje się do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, a jednym z kluczowych aspektów jest zastosowanie pomp ciepła do ogrzewania domów. W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa znaczną część roku, tego typu technologia przynosi szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska. Niniejszy artykuł przedstawia zalety pomp ciepła powietrze-woda jako zielonej i efektywnej alternatywy dla polskich domów.

  Written on środa, 22 listopad 2023 11:07
 • Kotły kondensacyjne na gaz: efektywne i bezpieczne ogrzewanie domów w Polsce
  Kotły kondensacyjne na gaz: efektywne i bezpieczne ogrzewanie domów w Polsce

  Ogrzewanie domu jest jednym z kluczowych aspektów dbania o komfort życia, zwłaszcza w klimatach chłodniejszych, takich jak polski. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się kotły kondensacyjne na gaz, które nie tylko są efektywne, ale również stanowią bezpieczne rozwiązanie dla polskich gospodarstw domowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom działania tych kotłów oraz omówimy, dlaczego są one atrakcyjnym wyborem zarówno pod względem ekonomicznym, jak i bezpieczeństwa.

  Written on środa, 22 listopad 2023 11:01
 • Czy woda ma smak? Jak odróżnić różne rodzaje wody i wybrać tę, która nam odpowiada
  Czy woda ma smak? Jak odróżnić różne rodzaje wody i wybrać tę, która nam odpowiada

  Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy woda ma smak? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to substancja pozbawiona smaku i zapachu, ale prawda jest bardziej złożona. Różne rodzaje wody mogą wykazywać subtelne różnice w smaku. Te różnice wynikają z różnych źródeł, procesów oczyszczania i składników mineralnych zawartych w wodzie. Dlaczego to jest ważne? Wybór wody, która nam odpowiada, może wpływać na nasze doznania kulinarne, a także na zdrowie i styl życia.

  Written on sobota, 18 listopad 2023 13:11
 • Zalety laptopa dla studenta
  Zalety laptopa dla studenta

  W dzisiejszych czasach każdy student potrzebuje laptopa. Trudno byłoby się uczyć, gdyby nie miał własnego laptopa. Dobrze, że uczniowie mogą skorzystać z oferty black friday pc, dzięki której mogą zaoszczędzić pieniądze i zdobyć laptopa, który pomoże im w szkole. Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy chcesz kupić laptopa dla swojego dziecka, oto powody, dla których powinieneś to zrobić.

  Written on środa, 15 listopad 2023 16:50
 • Co brać pod uwagę kupując bramy szybkobieżne?
  Co brać pod uwagę kupując bramy szybkobieżne?

  Wybór odpowiednich bram szybkobieżnych to decyzja, która może mieć znaczący wpływ na efektywność i bezpieczeństwo Twojego biznesu. Niezależnie od tego, czy prowadzisz magazyn, warsztat czy parking, należy wybrać odpowiednią bramę szybkobieżną. W tym artykule skupimy się na kluczowych kryteriach, które powinny być brane pod uwagę przy wyborze bram. Zastanowimy się nad takimi aspektami jak szybkość działania, bezpieczeństwo użytkowania, łatwość obsługi, a także koszty eksploatacji. Dlaczego warto kupić bramy szybkobieżne? Na jakie kwestie należy zwrócić uwagę przy ich zakupie?

  Written on poniedziałek, 06 listopad 2023 16:52
 • Poduszki dla dzieci - komfort i bezpieczeństwo Małych Śpiochów
  Poduszki dla dzieci - komfort i bezpieczeństwo Małych Śpiochów

  Poduszki dla dzieci to nie tylko miłe akcesoria do dekoracji ich łóżek czy kącików do zabaw, ale przede wszystkim istotne narzędzie zapewniające im zdrowy sen i bezpieczeństwo. Sen to kluczowy element rozwoju dziecka, wpływający na jego rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy. Poduszki dla dzieci odgrywają tu ważną rolę, dostarczając komfortu i wsparcia w trakcie snu. W poniższym artykule przyjrzymy się, dlaczego poduszki dla dzieci są istotne, rodzajom dostępnych poduszek oraz jak wybrać odpowiednią poduszkę dla swojego malucha.

  Written on czwartek, 26 październik 2023 15:11
 • Co oferują usługi sms premium dla firm?
  Co oferują usługi sms premium dla firm?

  Usługi SMS Premium to potężne narzędzie, które może przynieść wiele korzyści dla Twojej firmy.

  Written on wtorek, 26 wrzesień 2023 14:28
 • Atrybuty marki – jak skutecznie promować markę?
  Atrybuty marki – jak skutecznie promować markę?

  Skuteczna promocja firmy to wyróżnienie produktów lub usług na tle konkurencji. Marka ma zapewniać najwyższy poziom obsługi klienta i dostarczać wysokiej jakości ofertę, a jednocześnie posiadać unikalny charakter. Działania marketingowe powinny być zgodne z definicją marki i oczekiwaniami docelowej grupy konsumentów – jak prawidłowo je zaplanować? Sprawdź, w czym pomagają atrybuty marki.

  Written on poniedziałek, 18 wrzesień 2023 17:52
 • Materac 160x190 - Idealny wybór dla osób o niższym wzroście
  Materac 160x190 - Idealny wybór dla osób o niższym wzroście

  Wybór materaca stanowi kluczową decyzję dla naszego komfortu snu i ogólnego samopoczucia. Jednym z ważnych czynników, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie materaca, jest nasz wzrost. Osoby o niższym wzroście mogą preferować materace o innych rozmiarach niż osoby wyższe. Materac 160x190 cm to doskonały wybór dla osób o niższym wzroście. W tym artykule omówimy, dlaczego warto rozważyć zakup materaca tego rozmiaru oraz gdzie go można znaleźć.

  Written on wtorek, 12 wrzesień 2023 14:34