Wówczas operator musiał dużo więcej czasu poświęcić na fizyczne czynności. Obecnie sytuacja wygląda zgoła inaczej. Obróbka skrawaniem CNC jest procesem, w którym ingerencja ludzkiej ręki nie jest już tak znacząca. Przynajmniej tak mogłoby się wydawać. Jaki jest udział człowieka w funkcjonowaniu parku maszynowego?
Obróbka skrawaniem CNC – wysoka automatyzacja
Na czym polega obróbka skrawaniem CNC? Proces ten jest bardzo mocno zautomatyzowany, co powszechnie uznaje się za oznakę postępu. Operator posługując się językiem programowania i korzystając z aplikacji lub panelu sterowania, wydaje komputerom polecenia. Następnie w ruch idą narzędzia takie jak wiertła, lasery, frezarki czy tokarki, które poruszają się po wyznaczonych ścieżkach. Dzięki temu udaje się uzyskać dużą powtarzalność i produkować precyzyjnie wykonane elementy na masową skalę. Chociaż można odnieść wrażenie, że rola człowieka jest tutaj stosunkowo niewielka, to warto brać pod uwagę, że nie każdy może zostać operatorem maszyny CNC. Inżynier, który czuwa nad pracą obrabiarki bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Jego błąd, może sporo kosztować, a jego cenne zdolności planowania i obsługi maszyny, potrafią usprawnić pracę.
Obróbka skrawaniem CNC – czynnik ludzki wciąż ważny
Chociaż obróbka skrawaniem CNC przebiega w taki sposób, aby maszyny mogły w dużej mierze wyręczyć człowieka, to jednak nie brakuje zadań dla ludzi w zakładzie produkcyjnym. Ktoś musi zająć się kontrolą jakości, a ktoś inny doglądaniem obrabiarek. Maszyny pracujące na hali produkcyjnej należy poddawać regularnym przeglądom, dbać o to, by miały prawidłową wentylację, czyścić je i wymieniać olej. Bez opieki człowieka, park maszynowy szybko przestałby sprawnie funkcjonować. Dlatego powinno się korzystać z usług CNC firm, które stawiają na wykwalifikowana kadrę tak jak tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Warto zajrzeć i przeczytać więcej o tym, jak działa przedsiębiorstwo.